Ten zabieg należy przeprowadzić jesienią. Jeśli o tym zapomnisz, twoje rośliny mogą ucierpieć

Jakie opryski na jesień? W tym okresie kluczowe jest, aby zadbać o zdrowie i kondycje swoich roślin na przyszły sezon. Jeżeli tego nie zrobimy, narażamy je na choroby i ataki szkodników. Podpowiadamy, jakimi preparatami należy pryskać rośliny oraz zdradzamy, dlaczego jest to takie ważne.

Jesienią trwają intensywne przygotowania ogrodu do zimy. Nie powinno się zapominać o profilaktycznych opryskach, które będą mieć za zadanie chronić rośliny przed atakami szkodników i chorobami w tym trudnym dla nich okresie.

Zobacz wideo Tak wygląda dezynfekcja biura słowackiej policji. Opryskiwane są nawet pozostawione dokumenty

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego oprysk jesienią jest tak ważny? Winowajcą są przede wszystkim warunki pogodowe

W okresie jesiennym często bywają ciepłe dni, w których panuje zwiększona wilgotność powietrza. To połączenie tworzy idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych oraz ataków szkodników. Stosując opryski, nie tylko ochronimy rośliny, ale też wpłyniemy na ich rozwój i owocowanie w kolejnym sezonie. W jaki sposób działają opryski? Przede wszystkim hamują rozwój chorób grzybowych poprzez wyniszczanie szkodliwych patogenów. Jednocześnie minimalizują ryzyko wystąpienia ich w przyszłym sezonie, dlatego wykonywanie oprysków na wiosnę może już być całkowicie zbędne. Warto zaznaczyć, iż wiosenne opryski są znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska, ponieważ jest to czas gdy wszystko zaczyna budzić się do życia. Jesienią owady przestają pojawiać się w ogrodzie, a ostatnie sztuki owoców trafiają już do skrzynek. Dlatego stosując w tym okresie opryski, nie zaszkodzimy ani sobie, ani pożytecznym owadom.

Kiedy wykonujemy jesienne opryski? Po te preparaty warto sięgnąć

Gdy chcemy rozpocząć oprysk jesienny, należy to zrobić tuż po zebraniu wszystkich owoców. Na przełomie października i listopada powinno się wykonać oprysk miedzianem, który zapobiega kędzierzawości liści oraz rakowi bakteryjnemu. Podobny termin dotyczy oprysku mocznikiem, który zapobiega parchowi. Dlaczego mocznik i miedzian? Mocznik stosowany jest przede wszystkim do jabłoni i gruszy. Minimalny jego roztwór powinien wynosić pięć procent. Należy opryskać nim całe drzewo, łącznie z liśćmi, biorąc pod uwagę również te, które zdążyły już opaść z drzewa. Dzięki mocznikowi szybciej ulegną rozpadowi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zimowania zarodników grzyba. Miedzian stosuje się przede wszystkim w celach ochronnych przed kędzierzawością liści brzoskwiń, usychaniem liści czereśni oraz rakiem bakteryjnym, który może dotknąć wiele drzewek owocowych. Jesień jest najlepszym momentem na zwalczanie zarodników jeszcze zanim zdążą zaatakować uprawy. Nie ma sensu z tym zwlekać, gdyż może to grozić roślinie koniecznością całkowitego jej usunięcia przez porażenie grzybowe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA