Ta roślina to konkurencja dla storczyka. Jej urokliwie kwiaty coraz częściej zdobią polskie domy

Jak dbać o hoję? Coraz częściej możemy ją spotkać w domach. To piękne pnącze o ładnych, ciemnozielonych liściach, a jej największą ozdobę stanowią kwiaty. Niestety przez jej kaprysy może wystąpić problem z kwitnieniem. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby hoja zachwycała kwiatami przez długi czas.

Hoja wyróżnia się na tle innych kwiatów tym, że kwitnie praktycznie przez cały rok. Jest to piękny, lecz kapryśny kwiat doniczkowy. Jednak przy odpowiedniej znajomości potrzeb tej niezwykłej rośliny z całą pewnością będzie zachwycać.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak pielęgnować hoję różową? Poznaj najważniejsze zasady uprawy tej rośliny

Przede wszystkim decydując się na hoję, warto mieć na uwadze że jeżeli ma się "lekką rękę" do podlewania roślin, to z całą pewnością nie będzie to roślina dla nas. Lepiej się sprawdzi dla tych zapominalskich. Nie obrazi się, gdy zapomnisz ją podlać. Natomiast gdy zostanie przelana, może zacząć gubić liście. Przed każdorazowym podlaniem sprawdź podłoże, wkładając palce do ziemi, czy zdążyło dostatecznie wyschnąć. Jeżeli będzie wilgotne lepiej nie podlewać rośliny. Warto pamiętać także, że hoja bardzo lubi zraszanie.

Stanowisko dla tej rośliny powinno być jasne, lecz nie wystawione na bezpośrednie padanie promieni słonecznych. Nie należy stawiać jej w miejscu, w którym panują przeciągi. Nie przepada za gwałtownymi zmianami miejsca, dlatego bez potrzeby lepiej jej nie przestawiać. Podłoże dla hoi powinno być przede wszystkim dobrze przepuszczalne i lekkie. Doskonale sprawdzi się gleba z lekko kwaśnym odczynem. Można również połączyć podłoże dla roślin wrzosowatych z ziemią dla kaktusów.

Dlaczego hoja nie kwitnie? Może to być spowodowane nadmierną dawką miłości

Decydując się na uprawę hoi, zależy nam przede wszystkim na tym, żeby obsypywała się kwiatami. Niestety często spotykanym problemem jest właśnie brak kwitnienia. Niektórym osobom nie kwitnie nawet przez kilka lat. Najczęściej popełnianym błędem jest zazwyczaj nadmierne dbanie o roślinę. Często to właśnie osoby, które zapominają o istnieniu tej rośliny, mogą się cieszyć jej kwiatami. Dlatego mając hoję w domu, pamiętaj, że największe szanse na kwitnienie ma wtedy, gdy:

  • podłoże nie będzie zbyt wilgotne,
  • nie będzie przestawiana z miejsca na miejsce,
  • nie będzie mieć zbyt mocnego stanowiska słonecznego ani nie będzie stać w cieniu,
  • temperatury w pokoju, w którym przebywa, nie będą zbyt niskie.

Gdy doczekamy się w końcu kwitnienia, warto pamiętać, aby nie usuwać szypułek kwiatowych po przekwitnięciu. Roślina sama je zrzuci, a na ich miejsce wyrosną nowe kwiaty.

Więcej o: