Kalendarz ogrodnika - październik 2023. Wykonaj te prace ogrodowe nim temperatury spadną

Jesienny ogród potrafi być piękny, jeśli tylko wiemy, jak o niego zadbać. W październiku należy przygotować działkę na nadchodzący mróz i spadek temperatur, by nasze rośliny dały radę przetrwać zimę. Sprawdź, jakie prace ogrodowe należy wykonać w tym miesiącu.

Jeśli myślisz, że jesień to czas, gdy ogrodu nie trzeba już pielęgnować, to jesteś w ogromnym błędzie. W październiku również należy wykonać pewne prace, które przygotują twoją działkę na nadchodzące spadki temperatur. Należy już zaplanować przyszłe uprawy, posadzić niektóre rośliny, a także zadbać o trawnik i żywopłot. Słońce w tym miesiącu wychodzi jeszcze w miarę często, jednak nie grzeje już tak mocno jak latem i zachodzi o wiele wcześnie. To silnie wpływa na rośliny działkowe. Sprawdź, co trzeba zrobić w ogrodzie w październiku.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Do zimy zostało mało czasu. Zrób odpowiednie porządki w swoim sadzie

W październiku warto zadbać o sad i drzewa owocowe. To czas na ostatnie zbiory jabłek, gruszek, różnych odmian śliwek i pigwy. Przed nadejściem mrozu warto w pierwszej kolejności zebrać większe i dorodniejsze owoce, a te mniejsze pozostawić jeszcze na jakiś czas na drzewach, by zdążyły dojrzeć. Warto przejrzeć zbiory i wybrać te najładniejsze okazy, które można ewentualnie przetworzyć i zamknąć w słoikach. Owoce, które już spadły na ziemię i leżą od dłuższego czasu powinniśmy usunąć zanim zaczną gnić. To również dobry moment, by zadbać o drzewa. Warto przyjrzeć się gałęziom i odciąć porażone chorobami części roślin oraz te, na których rozwijają się grzyby. Wszystkie zakażone elementy drzew należy usunąć z ogrodu, by nie zakazić innych roślin. Między drzewami i krzewami warto rozłożyć kompost lub obornik, aby wzmocnić je na zimę. Październik to również dobry moment na posadzenie nowych roślin owocowych, póki ziemia jeszcze nie zamarzła. Pamiętaj, aby wykonać jesienne opryski, które zmniejszą ryzyko porażenia drzew i krzewów chorobami w następnym sezonie.

Prace ogrodowe w październiku. Tym warto się zająć przed zimą

W październiku warto się także zająć ogrodem warzywnym. Należy zebrać późne odmiany kapusty i marchewki oraz rzodkiewkę, rzodkiew i rzepę z siewów poplonowych. W październiku można również zebrać brokuły i kalafior, które o tej porze roku będą mieć dobrą jakość. Przed nadejściem niskich temperatur warto też wszystkie wykształcone owoce pomidorów przenieść do ciepłego pomieszczenie, by mogły tam lepiej dojrzeć. Z kolei warzywa korzeniowe i rzodkiew należy umieścić w piwnicy, gdzie będą mieć odpowiednią wilgotność powietrza. Resztki roślin i korzeni, jakie znajdziemy w ziemi, można wykorzystać na kompost. Zwróć jednak uwagę, czy nie są one zgniłe lub zakażone chorobą lub grzybem. W październiku możesz również posadzić zioła i warzywa cebulowe. O tej porze roku twój trawnik będzie regularnie pokrywany kolorowymi liśćmi, które spadną z drzew. Wymaga to codziennego grabienia i wyrzucania suchych resztek w odpowiednie miejsca. Pamiętaj, że na prywatnej działce nie możesz palić liści ani innych odpadów zielonych. Takie zachowanie zostanie ukarane srogim mandatem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA