Choć wiele osób ma możliwość rozpalenia ogniska na własnej posesji, to palenie w nim liści, gałęzi oraz innych odpadów zielonych jest zabronione. Pokusa szybkiego pozbycia się resztek po porządkach w ogrodzie jest duża, jednak wiąże się z ryzykiem otrzymania kary finansowej. Gdzie zatem należy je wyrzucić? Opcji jest kilka.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zakaz palenia odpadów zielonych na własnej posesji wynika z art. 30 ust. 1 ustawy o odpadach. Ignorowanie przepisów może zakończyć się mandatem w wysokości 500 złotych, co z kolei reguluje art. 145 Kodeksu wykroczeń. Aby oszczędzić sobie kłopotów, warto umieścić je i wystawić w odpowiednim worku lub kuble na odpady biodegradowalne. W tym przypadku również obowiązują pewne ograniczenia. W takim pojemniku można umieścić:
Podczas segregacji śmieci, należy pamiętać, że w worku na BIO odpady nie powinno się znaleźć m.in. zaimpregnowane drewno, płyty wiórowe, płyty MDF, kamienie, ziemia, popiół, olej jadalny, mięso i padlina zwierząt. Mimo tego, że tego typu odpady odbierane są przez cały rok, to w momencie porządków w ogrodzie, może ich być zbyt dużo. Wtedy warto pomyśleć o alternatywnych sposobach ich zagospodarowania.
Nadmiar gałęzi i liści można samodzielnie oddać do PSZOK, czyli lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tego typu miejsca znajdują się na terenie praktycznie każdej gminy w Polsce. Ponadto istnieje możliwość zamówienie, w firmie zajmującej się wywozem śmieci, dodatkowego kontenera na zielone odpady. Jest jednak również sposób, który pozwala na ponowne wykorzystanie resztek z ogrodu. Niektóre rośliny oraz liście posiadają wyjątkowe właściwości, dzięki czemu proces ich recyklingu można przeprowadzić w kompostowniku. Uzyskany w ten sposób nawóz, pozwala na poprawienie jakości gleby, a co za tym idzie dostarczeniu jej niezbędnych składników odżywczych oraz mineralnych. W tym przypadku ważne jest, aby odpady były suche i zdrowe. Co więcej, liście oraz gałęzie mogą posłużyć do okrywania i zabezpieczania roślin na zimę.