Jaka powinna być wilgotność w domu? To pytanie zadaje sobie teraz wiele osób, ponieważ o tej porze roku można zauważyć, że woda skrapla się na szybach częściej niż zwykle. Zbyt wysoka wilgoć w pomieszczeniach może doprowadzić do pojawienia się pleśni na ścianie lub różnych elementach mieszkaniach m.in. parapecie, co jest bardzo niezdrowe dla naszych dróg oddechowych i może powodować alergię. Z kolei zbyt niska ilość wody w powietrzu może być przyczyną uczucia drapania w gardle i rozwoju różnych infekcji. Ile zatem powinien wynosić optymalny poziom wilgoci?
Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2020 roku do Światowej Organizacji Zdrowia WHO wpłynęła petycja o ustanowienie globalnych wytycznych dotyczących wilgotności w pomieszczeniach. Z uwagi o obawę, że suche zimowe powietrze mogłoby wpływać na łatwiejsze rozprzestrzenianie się wirusów, zdecydowano, że poziom wilgoci w domu powinien wynosić od 40 do 60 proc. Jest on jednak niesprecyzowany i w dużej mierze zależy od temperatury. Jeśli w domu wynosi od 19 do 20 stopni Celsjusza, to wilgotność powietrza powinna utrzymywać się na poziomie 55-60 proc. Z kolei gdy temperatura latem wzrasta do 21-22 stopni Celsjusza, to odpowiednia wilgotność będzie na poziomie 40- 45 proc. Aby móc kontrolować poziom wilgotności w domu, warto wyposażyć się w higrometr. Można go kupić w wielu supermarketach, sklepach budowlanych lub z elektroniką za kilkanaście złotych.
Ustalając poziom wilgotności w pomieszczeniach, warto zwrócić szczególną uwagę na sypialnię. Temperatura i ilość wody w powietrzu znacząco wpływają na nasz komfort i samopoczucie. Aby poprawić jakość snu, warto obniżyć nieco temperaturę w sypialni i nie odkręcać maksymalnie grzejników. Gdy w pokoju odczuwamy 18-20 stopni Celsjusza, to wilgotność powietrza powinna wynosić od 50 do 60 procent. Jeśli poziom ten jest znacznie wyższy, warto wyposażyć się w specjalny pochłaniacz wilgoci. Dzięki temu urządzeniu powstrzymasz rozwijaniu się pleśni w domu i nie narazisz swoich dróg oddechowych na infekcje. Z kolei przy zbyt niskim poziomie wody w powietrzu warto uruchamiać nawilżacz powietrza.