Piaskowanie zębów pomaga usunąć nagromadzony osad. Jak często powinno się je przeprowadzać?

Piaskowanie zębów to jedna z procedur stomatologicznych, która pozwala utrzymać zęby w dobrej kondycji. Jakie daje efekty? Kiedy i jak często warto je przeprowadzać?

Piaskowanie zębów — na czym polega?

Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny, który wykonuje się, by usunąć płytkę nazębną i powierzchowne przebarwienia. Urządzenie, którym się je wykonuje, to piaskarka. Najlepszym wyjściem jest wykonanie go łącznie ze skalingiem, ponieważ piaskowanie nie usuwa kamienia, a tylko płytkę nazębną. Płytka nazębna to osad, który tworzy się m.in. z resztek spożywanego pożywienia oraz w wyniku działalności drobnoustrojów żyjących wewnątrz jamy ustnej. Jeśli płytka nazębna stwardnieje, zamienia się w kamień nazębny. Jest to zabieg szczególnie przydatny dla osób, które palą papierosy, czy piją dużo kawy, bo wtedy można usuwać przebarwienia na bieżąco. Zabieg pomaga zapobiegać chorobom jamy ustnej.

Piaskowanie zębów — cena zabiegu

W gabinecie dentystycznym można wykonać szereg zabiegów. Jednym z nich jest piaskowanie zębów. Cena, która się z tym wiąże, waha się zwykle od 100 zł do ok. 200 zł. Wiele zależy od samego gabinetu, jego prestiżu, a także miasta, w którym jest zlokalizowany.  Nie jest to zabieg refundowany, więc koszt w całości obciąża osobę zainteresowaną.

Piaskowanie zębów — efekt przed i po może zaskoczyć

Czasem można się zastanawiać nad słusznością niektórych zabiegów dentystycznych. Jeśli wahamy się, czy warto je wykonać, można w internecie zobaczyć, jak wyglądają zęby u kogoś, kto wykonał piaskowanie zębów. Przed i po zabiegu efekty są bardzo widoczne. Nawet osoby, które starannie dbają o zęby i przestrzegają higieny, dostrzegą zalety piaskowania zębów.

Zobacz wideo Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Piaskownie zębów — co to za zabieg? Jak przebiega?

Piaskowanie zębów to stosunkowo prosty i co ważne bezbolesny zabieg, do którego wykonania używa się specjalnego proszku. Rozprowadzając go specjalną polerką po zębach, można dzięki niemu usunąć osad, bakterie i resztki pokarmów. Znika więc wtedy również przebarwienie zębów. Dla właściwego dbania o higienę jamy ustnej warto go przeprowadzać raz na pół roku.

Skaling i piaskowanie — czy warto je przeprowadzać jednocześnie?

Dbanie o higienę jamy ustnej to bardzo ważna rzecz. Pomaga uniknąć wieku schorzeń atakujących nie tylko samo uzębienie, ale i dziąsła. Skaling i piaskowanie mogą być przeprowadzone niezależnie jak również razem, podczas jednej wizyty. Ten pierwszy bowiem pomaga usunąć stwardniałą płytkę nazębną, która jest już kamieniem.  Piaskowanie pomaga w zasadzie uniknąć powstawania nowego kamienia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że skaling znajduje się na liście refundowanych przez NFZ zabiegów — każdy ubezpieczony może skorzystać z niego raz w ciągu roku.

Czy możliwe jest piaskowanie zębów w domu?

Jest to zabieg, który przeprowadzany jest przez stomatologa. Tymczasem jednak można znaleźć różne sposoby domowego usuwania kamienia nazębnego np. poprzez połączenie sody oczyszczonej z olejem kokosowym. Skuteczność metody zależy jednak od tego, jak mocno stwardniała płytka nazębna. Jeśli bowiem jest już kamieniem nazębnym, to domowe sposoby mogą nie być w stanie jej usunąć. Piaskowanie zębów w domu bardziej więc polega na oczyszczeniu zębów z osadu, co można osiągnąć zarówno przez mycie zębów, jak i dzięki nici dentystycznej. Mieszanki sody i oleju kokosowego również mogą działać wspomagająco.

Czy piaskowanie wybiela zęby?

Poniekąd tak, ponieważ zabieg usuwa nalot i płytkę nazębną. Wszystkie te osady zmieniają kolor zębów. Czy piaskowanie wybiela zęby? Odpowiedź na to pytanie brzmi, że częściowo tak. Po usunięciu nalotów zęby stają się jaśniejsze. Jednakże nie jest to zabieg typowo wybielający uzębienie. Jeśli więc chcemy osiągnąć bardziej spektakularne efekty, potrzebne będzie przedsięwzięcie bardziej zaawansowanych działań.

Piaskowanie a usuwanie kamienia

Należy pamiętać, że piaskowanie a usuwanie kamienia to dwa różne zabiegi. Piaskowanie dotyczy delikatniejszego czyszczenia, bo usuwa osad i przebarwienia, które nie są mocno osadzone na zębach. Usuwanie kamienia natomiast, czyli skaling, to zabieg, który usuwa już stwardniałą płytkę nazębną.

Zobacz też: Aż trudno w to uwierzyć. Ludzkie uzębienie niegdyś naprawdę wyglądało zupełnie inaczej. O dziwo, lepiej

Więcej o: