Szczawik Deppego, szczawik zajęczy lub szczawik rożkowaty - poznaj odmiany koniczynki szczęścia

Szczawik Deppego, szczawik zajęczy i szczawik rożkowaty to trzy różne odmiany tej samej rośliny. Ostatnio zyskują na popularności, a co za tym idzie, są chętnie wybierane jako naturalne ozdoby mieszkań. Zobacz, jak się zaopiekować każdą z nich.

Szczawik: kwiat – podstawowe informacje

Czym jest szczawik? Kwiat określany tym mianem jest rośliną z rodziny szczawikowatych. Bardzo często nazywa się go także koniczynką szczęścia, co zawdzięcza swojemu kształtowi. Musisz wiedzieć, że szczawik ma kilkaset odmian, a każda z nich jest trochę inna. Przede wszystkim rośliny z tego gatunku można w naturze spotkać w Ameryce Południowej, Afryce Południowej i Europie. W naszym kraju natrafisz tylko na jedną z odmian: szczawik zajęczy, który powszechnie traktuje się jak pospolity chwast.

Szczawik. Zdjęcie ilustracyjne
Szczawik. Zdjęcie ilustracyjne istock / bibi57

Obecnie jednak coraz więcej osób fascynuje się szczawikami, które znacznie częściej stają się roślinami doniczkowymi oraz okrywowymi. To dlatego szczawik tak licznie pojawia się w ogrodach i domach, uznawany za kwiat, a co za tym idzie, prawdziwą zieloną dekorację. Nim się jednak na niego zdecydujesz, pamiętaj, że jest toksyczny dla zwierząt i tym samym niewskazany dla opiekunów kotów czy psów.

Szczawik zajęczy – chwast czy ozdoba?

Szczawik zajęczy to jedna z odmian szczawika, którą możesz spotkać w Polsce także podczas spaceru. Dorasta do 10-15 centymetrów, tworząc niezwykle cienkie podziemne kłącza. To z nich wyrastają trójdzielne liście przywodzące na myśl liście koniczyny, znajdujące się na wyjątkowo długich i elastycznych ogonkach. Kwitnienie tej odmiany następuje na początku wiosny, a jej kwiaty są duże, białe, promieniste, złożone z pięciu płatków.

Szczawik zajęczy
Szczawik zajęczy Autorstwa Krzysztof Ziarnek, Kenraiz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77162670

Choć możesz spotkać szczawik zajęczy na przykład w lesie, nie ma żadnych przeszkód, by zasadzić go w swoim ogródku lub uprawiać w doniczce. Zadbaj o półcieniste lub cieniste stanowisko – w ogrodzie może ze spokojem rosnąć pod wysokimi drzewami, które zapewnią mu cień i rozproszone światło, natomiast w domu najlepiej postawić doniczkę ze szczawikiem po północnej stronie. Podłoże dla tej rośliny powinno być żyzne, z dużą ilością warstwy próchniczej i o kwaśnym odczynie. Musisz też dbać o to, by ziemia pozostawała stale wilgotna.

Nie martw się, że Twoja roślina zmarznie, ponieważ przyzwyczajona do naszych warunków atmosferycznych, jest całkowicie mrozoodporna. Później możesz ją rozmnożyć przy wykorzystaniu odrostów korzeniowych lub nasion (w ogrodzie z pewnością nastąpi dość bogaty samosiew).

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Szczawik Deppego – czterolistna roślina do domu i ogródka

Szczawik Deppego ma też kilka innych popularnych nazw, takich jak: "szczawik czterolistny", "czerwona koniczyna", "szczawik jadalny". Może osiągnąć wysokość od 20 do 30 centymetrów. Ma bardzo rozpoznawalne liście, które wyrastają po cztery na ogonku podziomkowym. Odznaczają się trójkątnym, choć zarazem lekko sercowatym kształtem. Są zielone, jednak każdy z nich znaczy bordowy pasek lub plama. Podczas zachodu słońca liście szczawika Deppego składają się na noc.

Szczawik - kwiat Deppego. Zdjęcie ilustracyjne
Szczawik - kwiat Deppego. Zdjęcie ilustracyjne istock / pjhpix

Z kolei kwiaty wytwarzane przez tę odmianę szczawika są dość drobne, promieniste i pięciopłatkowe, w różowym lub bordowym kolorze. Do kwitnienia rośliny dochodzi na przełomie czerwca i lipca.

W przeciwieństwie do swojego kuzyna, do prawidłowego wzrostu potrzebuje słonecznego, ciepłego stanowiska. Mimo wszystko, jest w stanie rosnąć także w delikatnym półcieniu. Podłoże dla niego powinno być zarazem żyzne i przepuszczalne. Podlewaj go z umiarem – szczawika nie możesz ani przesuszyć, ani utrzymywać w glebie zbyt wysokiej wilgoci. Nie jest mrozoodporny, co oznacza, że na zimę nie może zostać w ogrodzie. Jeśli jednak chcesz, by obficie kwitł, przenoś go do ciemnego miejsca na zimowy spoczynek także wtedy, gdy uprawiasz go w doniczce.

Szczawik rożkowaty – niepozorna roślina z żółtymi kwiatami

Szczawik rożkowaty jest rośliną jednoroczną lub ewentualnie stosunkowo krótko żyjącą byliną. Nie rośnie wyższa niż 10 centymetrów. Jej pędy płożą się i pokładają, natomiast pędy rośliny korzenią się w węzłach. Kwitnie wczesnym latem, a jego kwiaty są drobne i mają żółty kolor, silnie kontrastujący z zielenią liści. Do dobrego rozwoju potrzebuje słonecznego miejsca, dlatego możesz spokojnie uprawiać go na oknie wychodzącym na południe.

Szczawik różkowaty
Szczawik różkowaty Autorstwa Dalgial - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4094197

Tę odmianę szczawika podlewaj ostrożnie – wtedy, gdy upewnisz się, że wierzchnia warstwa podłoża zdążyła już przeschnąć. Roślina bez wątpienia polubi się z deszczówką, ale jeśli nią nie dysponujesz, możesz wykorzystać wodę z kranu, o ile nie jest zbyt twarda lub zimna. Najlepiej wykorzystać taką już odstaną.

I jak? Przekonałaś się do rodziny szczawików, czy raczej uznajesz jej członków za pospolite chwasty niewarte Twojej uwagi? Jeśli bliżej Ci do tej pierwszej opcji, wybierz odmianę, która najlepiej sprawdzi się w Twoim domu lub ogrodzie.

Zobacz też: Patyczak: roślina czy owad? Poznaj rhipsalisa cassutha i sprawdź, czy to coś dla Ciebie

Więcej o: