Rośliny doniczkowe to częsty element dekoracji wnętrz. Jednak nie wszystkie okazy dobrze sprawdzą się w każdej przestrzeni czy będą pasować do estetyki danego mieszkania. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z domową dżunglą, warto postawić na sansewierę. Nie tylko doskonale wkomponuje się w niemal każdą aranżację, ale też nie sprawi ci większej trudności podczas pielęgnacji. Jaka odmianę warto wybrać?
Sansevieria jest rośliną bardzo popularną w Polsce, wiec bez trudu znajdziemy w wielu sklepach ogrodniczych różne jej odmiany. Tymi najchętniej wybieranymi są:
W tym artykule skupimy się na tej ostatniej odmianie. Jakich warunków potrzebuje, aby pięknie zdobić twój parapet?
Początkujących ogrodników z pewnością uciesz fakt, że utrzymanie rośliny w dobrym stanie nie sprawi większych problemów. Jej ogromną zaletą jest to, że dostosuje się do prawie każdego stanowiska. Trzeba jednak pamiętać, że nie przepada za bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Może to spowodować blaknięcie zielonych liści. Dlatego dobrze jest postawić ją w miejscach z rozproszonym światłem lub lekko zacienionych. Zapominasz podlewać kwiaty? Nie szkodzi. Sansewieria cylindryczna wybaczy ci nieregularne nawadnianie. Jest w stanie przetrwać dłuższy okres suszy, niż większość innych domowych roślin. Mimo to zaleca się podlewanie w momencie, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Natomiast trzeba uważać, aby jej nie przelać. Kiedy gleba będzie zbyt mokra, może dojść do gnicia korzeni, a nawet obumarcia okazu. Choć nie ma dużych wymagań co do gleby, to najlepiej będzie rosnąć w tej żyznej i dobrze przepuszczalnej z próchnicznym podłożem.
Sansewierię cylindryczną uznaje się za roślinę, którą rzadko atakują choroby, jednak nie jest to żadna reguła. Szczególnie kiedy za często i na zbyt długo o niej zapomnimy. Jak już wspomnieliśmy, duże nasłonecznienie, może prowadzić do utraty przez liście soczyście zielonego koloru, jednak to nie wszystko. Za wysoka temperatura, także ma na nią negatywny wpływ. Najlepiej czuje się, gdy ta oscyluje między 24 a 25 stopniami. Mimo że jest wysoka, to stawiając roślinę w okolicy grzejnika, może znacznie przewyższyć te wartości. Wówczas zacznie usychać i brązowieć. To niejedyne zagrożenie. Mogą zaatakować ją wełnowce, które pozostawią białe ślady oraz opuchlaki obgryzające liście na brzegach. Jak wzmocnić sansewierię i sprawdzić, by pięknie wyglądała? Mamy na to prosty sposób.
Nasza roślina wzmocni się, a nawet wypuści nowe liście jeśli dostarczymy sansewierii niezbędnych składników odżywczych. Dobry wpływ na jej rozwój ma cynk, selen, wapń oraz miedź, które znajdują się w skorupkach jaj. Więc jeśli planujesz na śniadanie zjeść jajecznicę, to zamiast wyrzucać resztki, wykorzystaj je jako nawóz. Wystarczy, że pokruszysz skorupki i wrzucisz je do doniczki. Innym sposobem będzie zmielenie ich, a następnie zmieszanie z wierzchnią warstwą ziemi. Dzięki temu sansewieria zachwyci pięknymi intensywnie zielonymi liśćmi, a nawet kwiatami. Roślina wypuszcza bowiem zielonobiałe, a czasem różowe kwiaty. Może zakwitać w różnych terminach zazwyczaj raz w roku, jednak zdarza się to także kilkukrotnie. Warto wspomnieć, że w sklepach możemy znaleźć także okazy, które zawinięte są w zachwycające warkocze.