Zima powoli dobiega końca, a to oznacza, że warto zacząć już planować prace w ogrodzie. Jednym z podstawowych zabiegów powinna być pielęgnacja trawnika, który po zimie zwykle nie wygląda już tak samo. Naprzemienne przymrozki i roztopy bardzo obciążają darń, która pod wpływem zbierającej się wody może zostać oderwana od korzeni i uschnąć. Kolejnym częstym problemem jest pleśń śniegowa. Zwykle występuje na trawnikach z przewagą życicy trwałej lub wiechliny łąkowe, a jej powstawaniu sprzyja długotrwałe utrzymywanie się grubej i zaskorupionej pokrywy śnieżnej. Wówczas na trawie można zauważyć białą grzybnię. Co zrobić, by wyciągnąć trawnik z tego stanu i przywrócić mu dawną zieleń?
Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki
Jak dbać o trawnik? Kalendarz pielęgnacji trawnika
Choć przymrozki ostatnio ustąpiły, to z pielęgnacją trawnika warto jeszcze trochę poczekać. Najlepszy moment to druga połowa marca, kiedy mamy już pewność, że zima nie wróci, a wiosenne słońce będzie sprzyjać rozwojowi trawy. Nie oznacza to jednak, że nie można już zaplanować pierwszych prac w ogrodzie. Warto wiedzieć, w jakiej kolejności powinniśmy przeprowadzić pielęgnację trawnika.
- Grabienie trawnika. To jeden z pierwszych podstawowych zabiegów, jakie powinniśmy wykonać po zimie, jeszcze przed okresem wegetacji, czyli w marcu. Trawnik grabimy na krzyż za pomocą dużych grabi wachlarzowych. Dzięki temu wyciągniemy z trawy suche źdźbła, obumarłe resztki roślin i mech.
- Wałowanie. Ten proces pomoże nam w wyrównaniu trawnika. W trakcie zimy w wyniku wielokrotnego zamarzania i odmarzania gleby mogą pojawić się pod nią wybrzuszenia świadczące o oderwaniu fragmentów darni od podłoża. Zabieg ten stosujemy tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest konieczny, a nierówności są widoczne. W przeciwnym razie możemy za bardzo ubić ziemię.
- Wertykulacja i aeracja trawnika. Oba procesy należy wykonać jeszcze przed wyraźnym wzrostem trawy. Polegają one na nakłuwaniu trawnika w celu napowietrzenia korzeni, rozluźnienia i odmłodzenia gleby. Choć zaraz po zabiegu trawnik wygląda nieelegancko, to w krótkim czasie zobaczymy pozytywne efekty i nowe, zielone źdźbła.
Jak uzyskać piękny trawnik? Jak zregenerować zniszczony trawnik?
- Piaskowanie. Gdy gleba jest jeszcze podziurawiona po procesie aeracji, warto dodatkowo posypać ją cienką warstwą piasku. Dzięki temu rozluźnimy podłoże pod trawnikiem, a korzenie traw będą mogły oddychać i lepiej się rozwijać.
- Wapnowanie. Trawy najlepiej rosną na glebach lekko kwaśnych lub obojętnych o odczynie od 5,5 do 7,0 pH. Jeżeli po zimie trawnik jest zbyt kwaśny, należy przeprowadzić wapnowanie. O tym, jak poprawnie przeprowadzić ten proces w swoim ogrodzie dowiesz się tutaj i w ten sposób zadbasz o trawę jak profesjonalista.
- Nawożenie trawnika. Wykonujemy je po dwóch tygodniach od wapnowania. Wiosna to czas, w którym warto dodatkowo odżywić ziemię, aby wspomóc jej wzrost i dodać nieco koloru. Najlepiej sprawdzą się nawozy azotowe i potasowe. Ważne, aby nawóz rozsypać równomiernie. W przeciwnym razie trawa będzie rosła nierówno.
- Pierwsze koszenie po zimie. Po kosiarkę sięgamy dopiero wtedy, gdy trawa urośnie na wysokość około 6 cm po wymienionych wcześniej zabiegach. Termin zależy także od pogody i tempa wzrostu trawy. Niekiedy zdarza się, że pierwsze koszenie przeprowadzamy w marcu, a na innym trawniku dopiero w kwietniu.
- Dosiewka trawy. Jeśli po zimie zauważysz wyraźne braki w trawniku na dużej powierzchni, warto dosiać nową trawę. Te miejsca należy odpowiednio spulchnić i dodać ziaren trawy o tym samym lub zbliżonym gatunku co wcześniej. Jeżeli ubytki są niewielkie, można je uzupełnić wycinkami darni z innych części trawnika.