Dzięki temu unikniesz ogrodowego faux pas. Przez te błędy twoje podwórko wygląda "tandetnie i tanio"

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu? Podwórko jest formą wizytówki, dlatego powinno być nie tylko piękne i kolorowe, ale także uporządkowane. Projektując swój pierwszy ogród można popełnić szereg popularnych błędów, dlatego przedstawiamy wskazówki, które pozwolą nam uniknąć chaosu.

Projektowanie ogrodu może być jednoczenie dużym stresem, ale też wielką frajdą. Wiele osób marzy o tym, by móc stworzyć swoją własną, zieloną przestrzeń wokół domu, w której będzie można się cieszyć zarówno pięknymi kwiatami, jak i smacznymi owocami czy wypoczynkiem w cieniu altanki. Niestety w ferworze przygotowań można się łatwo zagubić i zamiast stylowego ogrodu powstanie jeden wielki chaos. Co zrobić, aby tego uniknąć? Projektanci wskazali, jakie błędy popełniamy najczęściej i czego lepiej unikać.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Od czego zacząć tworzenie ogrodu? Nie popełniaj tych błędów

Projektując ogród, można popełnić szereg błędów. Wiele osób wpada w te pułapki, w następstwo czego finalny efekt może rozczarować. Uważaj na:

  • Niepasujące materiały. Nim zabierzemy się za pielęgnację roślin, warto zagospodarować przestrzeń znajdującą się najbliżej domu, czyli taras i ścieżkę do drzwi wejściowych. Wybór materiałów wykończeniowych jest w sklepach ogromny. Kamienne płyty, kolorowe kafle czy ciemny żwir? Łatwo się w tym wszystkim pogubić, a wybór wszystkiego po trochu to prosta droga do uzyskania tandetnego efek. Projektanci z portalu gardeningknowhow.co sugerują, by wybierać takie materiały, które się uzupełniają. Należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale także na teksturę, rozmiar i wzory.
  • Nieład wśród roślin. Podobny chaos można stworzyć w zielonej przestrzeni. Zapewne wielu z nas nie raz dało się ponieść i zakupiło masę sadzonek w zupełnie różnych kolorach. Nieprzemyślany dobór kwiatów i przypadkowe rozmieszczenie ich w ogrodzie może stworzyć wizualny bałagan. Oczywiście wiele osób ceni sobie tego typu dzikość przed domem, jednak jeśli chcesz by na podwórku panowała harmonia, wybierz jedną kolorystykę, np. różowo-czerwoną lub żółto-pomarańczową. 

Jak zrobić ogród przed domem?  Wiele osób wpada w te pułapki

Te rzeczy mogą sprawić, że twój ogród będzie wyglądać tandetnie i tanio. Nie musisz wydawać fortuny, by stworzyć piękną przestrzeń. Pamiętaj jednak, by nie dać się ponieść emocjom i wybierać dekoracje oraz rośliny z głową.

  • Nadmierny bałagan. Ważny jest nie tylko gatunek i kolor kwiatów, ale również miejsce, w którym je posadzimy. Przesycenie roślinnością i ozdobami ogrodowymi, takimi jak kolorowe doniczki, figurki czy lampki, może doprowadzić do braku porządku. Łatwo zagubić się w takiej przestrzeni, a przez to zaniedbać pielęgnację niektórych gatunków. Jeśli posadzisz rośliny z jednej grupy blisko siebie, a inne nieco dalej, łatwiej będzie ci o nie zadbać.
  • Plastikowe elementy. Niezależnie od tego czy chodzi o dekoracje, doniczki, czy ogrodzenie sadzonek, plastik zawsze wygląda dosyć tandetnie. Oczywiście ten materiał jest najtańszy, ale warto zainwestować w trochę droższe, ale trwalsze rzeczy, które nie tylko będą lepiej wyglądać, ale także zostaną z nami na lata.
Więcej o:
Copyright © Agora SA