Kiedy sadzić tuje, aby cieszyć się pięknymi roślinami? Ogrodnicy nie mogą przegapić tego terminu

Tuje Szmaragd i Brabant najczęściej pojawiają się w polskich ogrodach. Aby mieć pewność, że urosną szybko i zdrowo, trzeba znać podstawy ich pielęgnacji. Jedną z najważniejszych informacji, o jakich trzeba pamiętać, jest termin sadzenia krzewów. Nie przegap go, jeśli chcesz mieć bujne żywotniki.

Tuje, a dokładniej żywotniki, to jedne z najpopularniejszych roślin do ogrodu. Pełnią kilka ważnych ról, m.in. dekoracyjną, ozdabiając nasz dom fantazyjnymi kształtami, lub praktyczną, stając się naturalnym ogrodzeniem podwórka. Aby cieszyć się wysokimi krzewami, trzeba znać podstawowe zasady ich pielęgnacji. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest to, kiedy możemy posadzić tuje. Termin ma bowiem ogromne znaczenie. 

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Kiedy powinno się sadzić tuje? Nie przegap tego terminu

Żywotniki mają wiele zalet. Są zimozielone, szybko rosną, wytrzymują przez cały rok i znoszą nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Aby jednak rośliny się przyjęły i mogły cieszyć oko przez lata, musimy wiedzieć, kiedy najlepiej je zasadzić. Przede wszystkim wiele zależy od sadzonek. Można zakupić niewielkie drzewka w doniczkach lub nabyć krzewy wykopane z gruntu. Jeśli decydujemy się na te pierwsze, to bez problemu można je zasadzić w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Warto jednak unikać upalnych dni oraz przymrozków. W przypadku tui wykopanych z gruntu, sadzenie powinno odbyć się wiosną. Najlepiej wybrać termin od połowy marca do przełomu kwietnia i maja. Ważną rolę odgrywa pogoda, bowiem musimy mieć pewność, że nie wrócą już niskie temperatury. Drugi dobry termin na sadzenie to jesień, najpóźniej sześć tygodni przed pierwszymi mrozami. 

Kiedy sadzić tuje? Odpowiednie podłoże to podstawa

Kolejnym ważnym aspektem w pielęgnacji żywotników jest rodzaj podłoża. Krzewy te najbardziej lubią gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Dzięki temu tuje mogą w odpowiednim tempie pobierać wodę z ziemi i inne potrzebne składniki odżywcze. W przypadku zbyt kwaśnej gleby, może pojawić się problem z przyswajaniem magnezu, przez co igły na roślinie zaczną brązowieć. Jeśli jednak przybierają żółtą barwę, to znaczy, że podłoże jest zasadowe. Warto też pamiętać o tym, by użyźnić wcześniej glebę, ponieważ żywotniki mają słabo rozwinięty system korzeniowy. Najpopularniejszym i zarazem najbardziej wytrzymałymi gatunkami w polskich ogrodach są:

  • Tuja Szmaragd - rośnie do 20-30 cm w ciągu roku, ma ciemnozielone gałązki, które tworzą niemal szmaragdowy żywopłot.
  • Tuja Brabant - najszybciej rosnąca odmiana o kolumnowym pokroju. Jej igły mają jasnozielony kolor wiosną i latem, ale zimą mogą nieco ciemnieć. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA