To gwarancja gęstego i soczyście zielonego trawnika na wiosnę. Ten zabieg zdziała cuda

Czy piaskowanie trawnika pomaga? Niedoświadczeni ogrodnicy dość często ignorują ten zabieg, ale jest to błąd. Okazuje się bowiem, że może on mieć bardzo duży wpływ na wygląd naszej przydomowej mury. Wyjaśniamy, jaki przeprowadzić piaskowanie w prawidłowy sposób.

Zadbany trawnik sprawia, że nasza posesja wygląda znacznie lepiej, nawet jeśli nasz ogród nie jest bogaty w ozdobne drzewa, krzewy i rabaty. Podlewanie, nawożenie i koszenie może być jednak niewystarczające, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Piaskowanie trawnika jest prostym zabiegiem i nie zajmuje dużo czasu, a dzięki niemu zwiększają się szanse, że inne prace ogrodowe też dadzą dobre rezultaty.

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składnikiPlama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Co daje piaskowanie trawnika? O tym warto pamiętać, jeśli chcesz mieć piękny ogród

Piaskowanie trawnika ma na celu polepszenie właściwości fizyko-chemicznych gleby. Przeprowadzenie zabiegu zwiększa przepuszczalność i porowatość podłoża, a także rozluźnia jego wierzchnią warstwę, co jest szczególnie ważne na glebach zbitych (w tym po zimie) czy gliniastych. W rezultacie trawa ma lepsze warunki do rozwoju korzeni, a w ziemię łatwiej wnikają powietrze, woda oraz nawozy. W związku z tym na trawniku nie tworzą się też zastoiska wody. Ponadto piasek likwiduje wszelkie nierówności i zagłębienia, co wpływa korzystnie na stronę wizualną trawnika. Jak więc widać, zalet tego zabiegu jest sporo i w większości przypadków wyjdzie on nam zdecydowanie na dobre. Wyjątek stanowią trawniki na glebach bardzo lekkich, piaszczystych i suchych lub na skarpie. Wówczas piaskowanie może skutkować zbyt szybkim wysychaniem lub osuwaniem się skarp. A jak należy zabrać się za przeprowadzenie zabiegu?

Piaskowanie trawnika: ile piasku potrzebujemy? Uważaj, aby nie popełnić błędu

Piasek używany do piaskowania trawnika powinien mieć ziarna o wielkości od 0,5 do 1 milimetra. Najczęściej poleca się tzw. naturalny piasek rzeczny. Możemy też sięgnąć po mieszanki wzbogacone w dodatki poprawiające rozwój traw, np. mikroelementy czy kredę. Jeśli zaś chodzi o ilość piasku, to trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od powierzchni, jaką mamy do "opiaskowania". Zazwyczaj przyjmuje się, że powinno to być 3-5 kilograma piasku na metr kwadratowy. Piasek najpierw rozsiewamy na całej powierzchni skoszonego i suchego trawnika, a następnie rozprowadzamy równomiernie za pomocą gęstych grabi.

Piaskowanie trawnika wystarczy przeprowadzić raz w roku, przy czym wybór konkretnego terminu zależy właściwie od nas. Niektórzy preferują przeprowadzanie tego zabiegu późnym latem, na przełomie sierpnia i września, ale możemy go wykonać również wiosną. Warto w tym samym czasie połączyć piaskowanie i aerację gleby, czyli jej napowietrzenie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.