Hortensje będą uginać się od kolorowych kwiatów. Wystarczy rozrzucić te "śmieci" pod krzewem

Kiedy nawozić hortensje? Jeśli chcesz, by latem roślina zachwycała okazałymi kwiatami, musisz pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji. Jedną z nich jest odpowiednie nawożenie. Nie trzeba jednak kupować w tym celu chemicznych środków. Nawóz przygotujesz z odpadków.

Hortensje ogrodowe to jedne z najpopularniejszych roślin dekoracyjnych. Ich wielobarwne kwiatostany pięknie ozdabiają podwórko, przez co można je spotkać w wielu polskich ogrodach. Ich kolejna zaleta to łatwość pielęgnacji. Krzewy wytrzymują nawet najtrudniejsze warunki. Aby jednak mieć pewność, że już wkrótce ujrzymy piękne kwiaty, warto wiedzieć, jak o nie dbać. Kluczowe jest oczywiście nawożenie rośliny. Na szczęście nie musisz wydawać pieniędzy na chemiczne środki, jeśli wypróbujesz ten domowy sposób.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak dbać o hortensje? Najpopularniejsze odmiany to: hortensja na pniu, hortensja drzewiasta

Nie bez powodu hortensję nazywa się królową ogrodów. Jej krzewy wyróżniają się na tle innych roślin, bowiem zaskakują rozmiarem i bogactwem kolorów. Najczęściej wybieranymi rodzajami są:

  • hortensje bukietowe,
  • hortensje piłkowane,
  • hortensje dębolistne,
  • hortensja na pniu,
  • hortensja drzewiasta (hortensja annabelle),
  • hortensja bobo.

Niezależnie od tego, który gatunek wybierzemy do ogrodu, podstawowe zasady pielęgnacji są takie same. Przede wszystkim hortensje należy sadzić w półcieniu, w miejscach ciepłych, spokojnych i odsłoniętych od przeciągów. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, żeby w glebie nie utrzymywał się nadmiar wilgoci. Roślina ta kiepsko znosi suszę, dlatego trzeba ją nawadniać regularnie i obficie. 

Czym nawozić hortensje? Przygotuj ten domowy nawóz, a roślina obsypie się kwiatami

Wiosną bardzo ważnym zabiegiem jest nawożenie. Dzięki temu krzewy rosną o wiele szybciej, są zdrowsze i odporniejsze na choroby lub ataki szkodników, a ponadto wypuszczają więcej kwiatów. W sklepach ogrodniczych można dostać wiele preparatów dla hortensji i roślin kwitnących, jednak bardzo często są to środki chemiczne. Jeśli wolisz postawić na naturalne substancje, przygotuj świetny nawóz z fusów kawy. To idealna substancja dla roślin rozwijających się na kwaśnych glebach, czyli także dla hortensji. Wystarczy, że fusy z ekspresu zalejesz dziesięcioma litrami wody, zamieszasz i odstawisz na kilka godzin. Tak przygotowanym środkiem wystarczy podlać ziemię pod krzewami. Stosuj nawóz z kawy co dwa tygodnie, a już wkrótce zobaczysz pierwsze efekty. Warto pamiętać, że taką mieszanką możesz także podlewać tuje oraz iglaki.

Które rośliny ogrodowe podobają ci się najbardziej?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.