Gdzie wrzucamy brudną folię aluminiową? Wiele osób nadal o tym zapomina i popełnia błąd

Gdzie wyrzucić folię po mięsie? Podczas gotowania często sięgamy po folię aluminiową. Pozwala nam m.in. utrzymać ciepło potraw. Jednak co kiedy już jej nie potrzebujemy? Gdzie wyrzucić brudną folię? To pytanie nie raz mogło pojawić się w twojej głowie. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady.

Segregacja śmieci stała się obowiązkowa w 2021 roku. I choć od tego czasu minęły trzy lata, z niektórymi odpadkami wciąż nie jesteśmy w stanie się uporać. Choć wydaje nam się, że doskonale wiemy, który pojemnik jest na nie przeznaczony, różne czynniki zewnętrzne mogą wpłynąć na zmianę naszej decyzji. Dzieje się tak niekiedy w przypadku foli aluminiowej, która jest często używana w kuchni. Sprawdź, czy na pewno utylizujesz ją w prawidłowy sposób.

Zobacz wideo Jak żyć bardziej eko w 2024 roku? "Musimy się zacząć ograniczać"

Folia aluminiowa - strony. W jaki sposób można z niej korzystać?

W 1910 roku doszło do odkrycie powszechnie wykorzystywanego obecnie tworzywa, jakim jest folia aluminiowa. Już wtedy pierwszym miejscem, gdzie znaleziono dla niej zastosowanie była kuchnia. Dzięki przewalcowaniu bloków stopionego aluminium uzyskano produkt, który można użyć na wiele sposobów. Sreberko posiada dwie odmienne strony - jedna błyszcząca a druga matowa. Bok, który połyskuje w świetle, zapewnia zatrzymywanie temperatury. Najczęściej wykorzystuje się ten aspekt przy przygotowywaniu potraw w piekarniku. Natomiast matowa powierzchnia służy do jej obniżania. Możemy zawijać nią kanapki, mięsa, warzywa oraz wszystkie inne potrawy. Dzięki temu mamy pewność, że zabezpieczymy je przed zbyt szybkim zepsuciem. I tu pojawia się problem. Ponieważ najczęściej folia aluminiowa jest wykorzystywana w kuchni i ma kontakt z żywnością, ulega zabrudzeniu. Jak zatem powinniśmy ją potraktować w dobie ekologii i wszechobecnej segregacji? Sprawdź, do którego z kolorowych pojemników powinieneś ją wrzucić.

Kosze na śmieci - segregacja. Gdzie wrzucić zabrudzoną folię?

Według ściśle określonych zasad segregacji folia aluminiowa powinna trafić do kontenera w kolorze żółtym - przeznaczonego dla tworzyw sztucznych i metali. Nie ma znaczenia poziom jej zabrudzenia. Jeśli na powierzchni tworzywa znajdują się resztki jedzenia, należy je z niego usunąć i umieścić w koszu brązowym - na odpady bio. Podobnie sytuacja wygląda z plastikowymi opakowaniami po różnego rodzaju płynach - do naczyń lub kąpieli. W żółtym pojemniku wylądują także: nakrętki, plastikowe butelki, aluminiowe puszki po napojach, metalowe kapsle, zakrętki od słoików, worki, torebki, reklamówki oraz plastikowe opakowania po produktach spożywczych. W razie wątpliwości radzimy zapoznać się ze szczegółowym spisem segregowania odpadów, umieszczonym na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy używasz folii aluminiowej w innych przestrzeniach niż kuchnia?
Więcej o:
Copyright © Agora SA