• Link został skopiowany

Czy wietrzenie kołdry ma sens? Wiele osób o tym nie wie. To dlatego nasze babcie wystawiają ją za okno

Czy pościel trzeba wietrzyć? Jak najbardziej, w tej kwestii nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. Wystawianie kołdry i poduszek na świeże powietrze przynosi nam wiele korzyści. Zobacz, jak prawidłowo wietrzyć pościel i ciesz się jej świeżością.
Wietrzenie kołdry
Fot. istockphoto.com/ autor :y-studio

Na jakość snu składa się wiele czynników. Głównym z nich i bardzo dobrze wszystkim znanym jest czas, który poświęcamy na odpoczynek. Kolejnym wygodne łóżko i materac, a następnym pościel, jaką się okrywamy. Jej świeżość stanowi istotny element w zachowaniu higieny nie tylko w kontekście czystości, ale także snu. Zobacz jakie korzyści przynosi wietrzenie kołdry i poduszek na świeżym powietrzu.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Dlaczego wietrzy się pościel? Czy wietrzenie pościeli zabija roztocza? 

Wietrzenie pościeli niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest pogłębienie jakości snu. Kołdra pachnąca świeżym powietrzem wpływa na poziom relaksu, dzięki czemu bez większych problemów jesteśmy w stanie oddać się w objęcia Morfeusza. Kolejna zaleta to proces pozbywania się roztoczy, które masowo gromadzą się na naszym posłaniu. Wietrzenie oraz regularna zmiana bielizny sypialnianej pomagają zapobiec niepożądanym skutkom, które zagrażają człowiekowi kiedy zbyt długo obcuje z pajęczakami. Jeśli zastanawiasz się jak często należy wykonywać powyższe czynności - śpieszymy z odpowiedzią.

Jak prawidłowo wietrzyć pościel? Nie musisz się martwić brakiem balkonu

Pościel należy wietrzyć przynajmniej raz w tygodniu. Prawdopodobnie większość z was ujrzała teraz oczami wyobraźni scenę, w której należy wynosić kołdrę oraz poduszki na balkon. Bez obaw, nie będzie to konieczne. Oczywiście jest to najlepszy sposób na odświeżenie materiału, ponieważ powietrze ma dobry dostęp do każdej części okrycia, dzięki odpowiedniej cyrkulacji. Istnieje jednak także metoda dla tych, którzy nie dysponują balkonem, tarasem czy też inną przestrzenią, w której mogliby podjąć próbę wykonania tej czynności. Wystarczy, że przynajmniej raz w tygodniu otworzysz okno w pokoju i przewietrzysz pomieszczenie, na czym skorzysta także pościel. Po około 20 minutach warto obrócić ją na drugą stronę, aby mieć pewność, że całość zostanie dobrze przewiana. Alergicy niestety muszą uważać na tego typu rozwiązania, aby nie pogorszyć swojej tymczasowej sytuacji związanej z pyleniem roślin. Szczęśliwcy, którzy mogą wykorzystać swój balkon lub żyją w domach jednorodzinnych i mogą wynieść kołdrę na zewnątrz, powinni wiedzieć, że istotnym aspektem w całym tym zabiegu jest pora wynoszenia pościeli.

Kiedy wietrzyć pościel? Wybierz odpowiednią porę dnia

Jeśli mamy możliwość wynieść kołdrę poza mury naszego mieszkania, musimy pamiętać, aby mieć na uwadze pogodę oraz porę dnia. Zadaszony balkon w deszczowe dni nie stanowi żadnej wymówki. Nie powinniśmy wtedy wietrzyć pościeli, ponieważ efekt będzie zupełnie odwrotny do tego, jaki chcemy osiągnąć. Wilgoć wejdzie w strukturę materiału, przez co możemy doprowadzić do rozmnażania się w nim jeszcze większej liczby bakterii. Nie powinniśmy wystawiać posłania także w upalny dzień. Unikajmy mocnych promieni słonecznych, które także nie będą miały dobrego wpływu na jakość tekstury. Chcąc cieszyć się świeżością najlepiej wykorzystać poranny lub wieczorny chłód. A jak sprawa wygląda z porami roku?

Wietrzenie pościeli na mrozie i słońcu. Co jest lepsze?

Ustaliliśmy już, że gorące dni nie stanowią najlepszej możliwości do nadania świeżości pościeli. A jak jest w przypadku mrozów? Otóż są one najlepszym rozwiązaniem. Jeśli do tej pory wydawało ci się, że wietrzenie kołdry zimą nie jest najrozsądniejszym pomysłem, musisz o tym zapomnieć. Nie ma nic lepszego niż wymrożona pościel, która dzięki niskim temperaturom zostaje całkowicie pozbawiona roztoczy i wszelkiego rodzaju bakterii gromadzących się na materiale. Dodatkowo zyskuje efekt orzeźwienia, które w trakcie snu przyjemnie otula nasze ciało. Pamiętajmy, że najważniejsze w wykonywaniu tej czynności jest odpowiednie rozłożenie kołdry, aby powietrze miało dostęp do wszystkich jej części.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: