Zarówno wiosna, jak i jesień odznaczają się wysoce intensywnym okresem prac ogrodowych. W tym czasie właściciele kwiatowych i warzywnych rabatek muszą dołożyć wszelkich starań, aby móc cieszyć się dorodnymi plonami w przyszłym sezonie. Choć zimne podmuchy jesiennego wiatru jeszcze nie dają się mocno we znaki, już w najbliższych tygodniach należy zabrać się za wykopywanie dołków pod wiosenne uprawy roślin cebulowych. Oto terminarz, dla poszczególnych gatunków.
Ostatnie tygodnie wakacji są nie tylko okresem przygotowań szkolnych, ale także czasem, kiedy ogrodnicy ponownie muszą szczególnie zadbać o rabatki, aby wiosną mogły wyrosnąć na nich piękne kwiaty ozdobne. Rośliny cebulowe dzielą się na dwie grupy:
Niezależnie od wspomnianych kwalifikacji, każdy kwiat ceni sobie żyzne podłoże, które przed wysadzeniem cebulek powinno być dokładnie odchwaszczone i uzupełnione obornikiem lub kompostem. Kwaśna ziemia również nie należy do sprzymierzeńców cebulowych odmian. O drożność podłoża warto zadbać, używając piasku, a w przypadku wyjątkowej potrzeby - drenażu. Po wstępnym przekopaniu rabatki i użyźnieniu gleby można przejść do wysadzania cebulek, które powinny mieć od 15 do 20 cm przestrzeni od pozostałych sadzonek. Niektórzy hodowcy, w celu zabezpieczenia plonów przed szkodnikami, decyduje się na umieszczenie ich w specjalnych ażurowych koszyczkach. Ten problem dotyczy jednak w głównej mierze odmian letnich. Obawy związane z insektami w mniejszym stopniu możemy odczuwać w przypadku następujących roślin.
Niektóre gatunki roślin cebulkowych można wysadzać do gruntu już w sierpniu. Ze względu na utrzymujące się w Polsce wysokie temperatury, ostatnie tygodnie wakacji można spokojnie wykorzystać na odpoczynek. Do prac ogrodowych warto jednak zmotywować się na początku września, jeśli zależy nam na obfitym rozroście:
Według przyjętych norm, cebulki kwiatowe należy wkładać do gleby na głębokość trzykrotnej wysokości sadzonki. Oznacza to, że 3 cm bulwę należy umieścić w dołku mierzącym około 9 cm. Przed rozpoczęciem prac warto pamiętać o uprzedniej dezynfekcji sprzętów, którymi będziemy się posługiwać.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.