Już od kilku tygodni spacerując leśnymi ścieżkami, można natknąć się na grzybiarzy. Jesienne warunki atmosferyczne są najbardziej sprzyjające pozyskiwaniu sporej liczby owoców. Choć w teorii grzyby może zbierać każdy, w praktyce ważne jest, aby w grupie poszukującej był choć jeden specjalista znający się na poszczególnych okazach. Oprócz towarzystwa eksperta warto również wiedzieć, w których częściach lasu powinno się wytężać wzrok.
Wśród osób interesujących się grzybobraniem przez lata zdążyło narosnąć wiele teorii - jedną z najbardziej znanych jest wpływ pełni księżyca na poziom wzrostu grzybów. Nauka nie potwierdziła tych domniemań, za to w kwestii doboru lokalizacji przez poszczególne odmiany istnieje znacznie więcej pozytywnych opinii. Przemierzając leśne ścieżki, nietrudno zauważyć, że najwięcej okazów można znaleźć w pobliżu drzew. Dlaczego tak się dzieje? Zjawisko to jest uwarunkowane symbiozą, na podstawie której owoce lasu dostarczają roślinom składników odżywczych, otrzymując w zamian cukry i dodatkowe substancje organiczne. Każdy gatunek kieruje się jednak odmiennymi potrzebami, dlatego miejsce ich występowania będzie uzależnione od rodzaju właściwości sąsiada. Oto mapa grzybów i drzew, które uwielbiają swoje towarzystwo.
Wiele osób traktuje grzybobranie jako rodzaj spontanicznej jesiennej rozrywki. Niektóre osoby pochodzą do tego tematu jednak nieco bardziej ambicjonalnie. Dla tej grupy stworzyliśmy mapę, która wskaże kierunek poszukiwania konkretnych rodzajów grzybów. Najbardziej pożądanym jest borowik szlachetny, popularnie nazywany prawdziwkiem. Ten okaz najczęściej pojawia się w towarzystwie sosen oraz świerków. Rośnie w połowie czerwca i zaszczyca nas swoją obecnością aż do końca jesieni. Podgrzybek brunatny również ceni sobie sąsiedztwo iglaków, jednak dodatkowo można natknąć się na niego pod koroną buka oraz dębu. Ten gatunek występuje w lasach od czerwca do listopada. Pod sosną oprócz wspomnianych wcześniej dwóch odmian można spotkać również:
Osoby chcące natknąć się na pieczarkę bulwiastą, łąkową lub leśną mają najłatwiejsze zadanie. Wspomniane odmiany występują zarówno w lasach liściastych jak i iglastych, na polach i łąkach, w parkach, a także pod bukami. Miłym zaskoczeniem na trasie może okazać się również widok kani, która od lipca do października gości na łąkach, polanach i zboczach dróg.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.