Naukowcy odkryli zaskakujący związek między naszymi przodkami a ślimakami. Trwał on 100 tys. lat

Dieta naszych przodków niewątpliwie różniła się od naszych dzisiejszych zwyczajów żywieniowych, choćby ze względu na sposób przygotowywania jedzenia. Czy jednak na pewno różnice te były tak duże? Niezwykle popularne dziś we Francji ślimaki mogły gościć w menu ludzi już 170 tys. lat temu.

Interesującego odkrycia dokonał zespół naukowców z University of Witwatersrand w Johannesburgu w RPA. W latach 2015-2019 w jednej z jaskiń badanych od lat 30. ubiegłego wieku znaleziono fragmenty muszli gigantycznych ślimaków lądowych. Ich analiza wykazała natomiast, że są one prawdopodobnie pozostałościami po posiłkach naszych przodków. Wnioski z badań na ten temat zostały opublikowane w piśmie "Quaternary Science Reviews".

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nasi przodkowie żywili się ślimakami. Naukowcy wyjaśniają korzyści tej diety

Badana jaskinia to Border Cave w Republice Południowej Afryki. Archeolodzy znaleźli w niej szczątki wczesnych przedstawicieli Homo sapiens. Przyjmuje się, że nasi przodkowie mogli ją zamieszkiwać od mniej więcej środkowego paleolitu, czyli od około 350-300 tys. lat temu. Duże ilości odkrytych tam muszel sugerują natomiast, że ślimaki w tym czasie wchodziły w skład ludzkiej diety.

Wniosek ten jest jeszcze bardziej zasadny, gdy weźmiemy pod uwagę inne korzyści z tym związane. Mięczaki są doskonałym źródłem składników odżywczych, łatwo je zbierać i nie stanowią one przy tym zagrożenia. Ponadto bez problemu można je przechowywać przez długi czas. Istotne jest również to, że ślimaki są proste do przygotowania, a wystarczyła do tego obróbka termiczna. Co ciekawe, znalezione muszle należały konkretnie do ślimaków afrykańskich z rodziny Achatinidae. Mięczaki te były bardzo dużych rozmiarów: przyjmuje się, że ich muszla miała nawet do 20 cm długości. Mogły zatem faktycznie stanowić dość syty posiłek.

W jaki sposób ślimaki były przygotowywane? Muszle noszą ślady działania konkretnych czynników

Poza ilością znalezionych muszel na spożycie ślimaków wskazują także ślady działania wysokiej temperatury. Głównym składnikiem muszli ślimaków jest aragonit, którego struktura pod wpływem działania temperatury zmienia się w kierunku kalcytu. Informacja ta w połączeniu z przeprowadzonymi badaniami pozwoliła potwierdzić, że właśnie taki los spotkał pradawne ślimaki. Warto wspomnieć też w tym miejscu, że muszle znajdowano w różnych warstwach osadów jaskini datowanych od 70 tys. do 170 tys. lat temu. Inaczej mówiąc, ślimaki stanowiły istotny element naszej diety przez około 100 tys. lat.

Lubisz ciekawostki naukowe? Może cię też zainteresować:

Tak pachniała Kleopatra. Naukowcy odtworzyli perfumy starożytnej władczyni Egiptu. Były jak klej 
Szkielet smoka na Marsie. Sprawą zajęło się NASA. "Zdecydowanie jest wyjątkowy"
Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce. Na kolejny spektakl możemy czekać latami. Naukowcy podają datę

Więcej o:
Copyright © Agora SA