Już w ten weekend odbędzie się wyjątkowa akcja. Każdy może zostać badaczem i badaczką ptaków

Wielkie Ogrodowe Liczenie to wyjątkowa akcja mająca na celu poznanie świata polskich ptaków. Co więcej, zaangażować się w nią może każdy, kto ma przydomowy ogród. To wyjątkowa okazja dla ornitologów-amatorów i doskonały pretekst do spędzenia weekendu na świeżym powietrzu. Liczenie zaczynamy jutro.

Wielkie Ogrodowe Liczenie to akcja organizowana raz w roku. W 2023 odbędzie się jej trzecia edycja, która została zaplanowana na 13 i 14 maja, czyli nadchodzący weekend. Organizatorem wydarzenia jest fundacja "Jestem na pTAK". Udział w akcji jest wyjątkowo prosty, więc każdy może przyłączyć się do liczenia.

Zobacz wideo Nie dotykaj małych ptaków. Możesz im zaszkodzić

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wielkie Ogrodowe Liczenie (Ptaków) 2023. Jaki jest cel akcji?

Polscy ornitologowie na bieżąco obserwują i badają ptaki występujące w naszym kraju. Można by się zatem zastanowić, w jakim celu jest organizowana akcja angażująca w liczenie tak wiele osób. Okazuje się, że zebrane przez nas dane mogą być bardzo istotne. Pomogą one w lepszym zrozumieniu, a zatem i ochronie poszczególnych gatunków ptaków. Dzięki nim dowiemy się takich informacji jak miejsce występowania ptaków czy też częstotliwość, z jaką można je spotkać w danym regionie.

Nasze badania uzupełnią informacje zbierane w innych monitoringach ptasich, dzięki czemu wiedza o występowaniu i liczebności ptaków w Polsce będzie pełniejsza!

- wyjaśnia fundacja na oficjalnej stronie.

Jak przygotować się do Wielkiego Ogrodowego Liczenia? Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach

Aby wziąć udział w liczeniu, nie trzeba być ekspertem w dziedzinie ornitologii. Wystarczy nieco cierpliwości i podstawowa umiejętność rozpoznawania ptaków. Pomocne tu mogą być materiały przygotowane przez samą fundację. Obserwację najlepiej jest przeprowadzić rano między 7:00 i 10:00, a nawet już o 6:00. Organizatorzy podkreśla jednak też, że dane zebrane w godzinach popołudniowych będą również cenne. Jeśli chodzi o długość obserwacji, optymalnym czasem będzie 30-60 min. Warto mieć wtedy pod ręką przewodnik do rozpoznawania ptaków lub atlas ptaków, a także lornetkę i aparat.

Po zakończeniu obserwacji należy wejść na stronę fundacji i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Należy wprowadzić w nim dane o miejscu i dniu zebrania danych oraz informacje dotyczące ptaków odwiedzających nasz ogród. Formularz zawiera gotowe listy, na których wybierzemy gatunek ptaka, jego płeć, wiek oraz zaobserwowane zachowanie. Czas na wysłanie wypełnionego formularza mamy do 16 maja. 20 maja natomiast ma się ukazać pełny raport przedstawiający wyniki Trzeciego Ogrodowego Liczenia.

Może cię też zainteresować:

Pokazał, co żyje w polskich jeziorach. Widzowie są przerażeni. "Wolałam nie wiedzieć z czym pływam"
Niecodzienny widok na plaży w gdańskim Brzeźnie. Zwierzę bawiło się frisbee. "Bo to dzika plaża była"
- Lasy Państwowe ostrzegają. W Polsce pojawił się jadowity owad. Jego trucizna może być śmiertelna

Więcej o:
Copyright © Agora SA