Numery naklejane na owocach to ważna informacja dla kupujących. O tym powinien wiedzieć każdy

Wiele produktów posiada specjalne oznaczenia, które zawierają informacje, np. o ich jakości. Dotyczy to także owoców i warzyw. Niestety wielu konsumentów o tym nie wie. Warto to jednak zmienić, gdyż wiedza ta pozwoli nam dokonywać bardziej świadomych wyborów, które będą lepsze dla nas i środowiska.

W większości przypadków naklejki z owoców i warzyw są odrywane zaraz po przyniesieniu do domu i niewiele osób zwraca na nie większą uwagę. Tymczasem okazuje się, że warto przyjrzeć się im bliżej, i to jeszcze przed dokonaniem zakupu. Poza informacją o producencie możemy znaleźć na nich bowiem także numer, czyli kod PLU. Co on oznacza?

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kod PLU na owocach i warzywach. Użyte cyfry powiedzą ci, z jakiej uprawy pochodzi produkt

Kod PLU (ang. price look-up) może mieć postać 4- lub 5-cyfrowego numeru, z czego najbardziej powinna nas interesować ta pierwsza, czasami druga. Kody, których należy raczej unikać to te czterocyfrowe, gdzie pierwsza lub druga cyfra to 3 bądź 4. Mamy bowiem wówczas do czynienia z produktami z upraw, w których stosowano sztuczne nawozy i pestycydy. Mają one na celu zwiększenia plonów i ich ochronę przed szkodnikami. Niemniej same substancje chemiczne mogą mieć również negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Z drugiej strony mamy produkty, po które powinniśmy sięgać jak najczęściej. Ich kod PLU składa się z 5 cyfr, a pierwsza z nich to 9. Taki owoc lub warzywo pochodzi z upraw ekologicznych, w których nie stosuje się sztucznych nawozów ani pestycydów. Są one zatem zdecydowanie lepsze dla naszego organizmu i dają nam gwarancję, że spożywane produkty są faktycznie zastrzykiem witamin i innych cennych elementów odżywczych. Warto w tym miejscu wspomnieć także o kodach 5-cyfrowych, które zaczynają się od 8. Tym razem oznaczać to będzie żywność modyfikowaną genetycznie. Zabieg ten stosuje się w uprawach w celu uzyskania określonych cech lub właściwości roślin.

Czy wszystkie owoce i warzywa posiadają kod PLU? Zawsze zachowuj ostrożność

Choć wiedza na temat kodów PLU może być bardzo pomocna podczas podejmowania decyzji zakupowych, niestety trzeba pamiętać też, że nie są one całkowicie uniwersalne. Jak informuje portal dlahandlu.pl, stosowane systemy kodowania mogą się różnić w zależności od kraju czy też producenta. Co więcej, kwestia ta nie jest regulowana prawnie, a więc naklejki z kodami nie są obowiązkowe. Oczywiście nie musi to zawsze oznaczać, że owoce i warzywa bez naklejek są dla nas niebezpieczne, jednak mimo to, dobrze jest w miarę możliwości poszukiwać w sklepach numerów z dziewiątką na początku.

Może cię też zainteresować:

- W ten sposób oszukują producenci w marketach. Już zawsze będę to robić przed zakupem mięsa
- Możesz bez trudu odczytać skasowaną wiadomość na messengerze. Wystarczy wykonać jeden trik
- To udowodnione: coraz więcej ludzi nie pierze swoich ubrań. I nie jest to tak głupie, jak może brzmieć

Więcej o:
Copyright © Agora SA