Kiedy pies zaczyna to robić, nie wolno tego ignorować. Należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza

Twój pies liże łapę w jednym miejscu? To może być istotny sygnał, że pupilowi coś dolega. Pamiętajmy, że obserwując zwierzęta uważnie, można się o nich bardzo wiele dowiedzieć. To z kolei umożliwi podjęcie odpowiednich działań i w rezultacie nasz czworonóg uniknie niepotrzebnego cierpienia.

Wylizywanie łap przez psa to dość częsty widok. Nie zawsze jednak musi on oznaczać coś niepokojącego. Warto zatem wiedzieć, na co dokładnie zwracać uwagę. Co więcej, wiedza o potencjalnych przyczynach może nas nieco uspokoić, nawet jeśli pies liże łapy do krwi i konieczność interwencji weterynarza jest raczej oczywista.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego pies liże łapy od spodu? Zachowanie to może nasilać się po spacerach

Podstawowym powodem, dla którego pies liże łapy, jest po prostu zachowanie higieny. Jest to naturalny odruch i jeśli zdarza się sporadycznie, a samo zwierzę jest przy tym spokojne, to nie ma powodów do niepokoju. Problem pojawia się wtedy, gdy psiak wylizuje łapę uporczywie. Wówczas może to być spowodowane podrażnieniami związanymi np. z solą na ulicach zimą czy gorącym asfaltem latem. Czasami źródłem dyskomfortu pupila mogą być też zbyt długie pazury, które utrudniają prawidłowe stawianie łapy. Znacznie poważniejszą są jednak alergie skórne. Odpowiedzialne za nie może być np. nieodpowiednia karma lub pyłki roślin. W ostatnim przypadku lizanie będzie prawdopodobnie nasilać się po spacerach, ale i tak konieczna tu jest konsultacja z weterynarzem w celu ustalenia konkretnego alergenu i wprowadzenia leczenia.

Czasami dyskomfort będą wywoływać również ciała obce, które wbiły się w łapę. Wówczas zwierzak będzie próbował uśmierzyć ból właśnie poprzez lizanie. Warto zaznaczyć przy okazji, że intensywne wylizywanie wymaga szybkiej interwencji. Ślina psa sprawia bowiem, że mokra jest też jego sierść, a to tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Przy takim rodzaju zakażenia sierść od spodu łap staje się rudobrązowa i posklejana.

Wylizywanie łap przez psa. Leczenie nie zawsze będzie konieczne, ale wciąż musisz działać

Jeśli powyższe przyczyny nadmiernego wylizywania zostały wykluczone, a zwierzak mimo to uporczywie liże lub nawet gryzie łapy, przyczyna takiego zachowania może być psychologiczna. Omawiane zachowanie często jest też dla psa sposobem na rozładowanie negatywnych emocji. Jak zauważa portal psy.pl, do takich odczuć należy zaliczyć również nudę. Pamiętajmy, że zapotrzebowania czworonogów na stymulację mogą być różne. O ile jeden pupil może przespać większość naszej nieobecności związanej z pracą, dla drugiego 8-10 godzin w samotności będzie źródłem stresu. Warto zatem zadbać, aby psiak miał zawsze dostępne zabawki itp. Dodatkowo powinniśmy poświęcać mu dużo uwagi, gdy jesteśmy w domu. Jeśli zwierzak rozładuje z nami nadmiar energii, będzie mu łatwiej znieść czas rozłąki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.