Czy można całować psa lub kota? Naukowcy nie mają dobrych wiadomości dla właścicieli tych pupili

Właściciele pupili pragną okazywać miłość swoim zwierzętom niemalże każdego dnia. Wiele osób robi to przez całowanie ich w pyszczek - jednak czy jest to zdrowe dla człowieka, jak i zwierzęcia? Naukowcy nie mają wątpliwości. Ta wiadomość może nie spodobać się niektórym osobom.

Czy można całować psa oraz kota? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli zwierząt, którzy darzą ich ogromem miłości. Niestety odpowiedź nie jest tak prosta, jakby mogło się wydawać. Sprawie przyjrzeli się naukowcy i nie mają już wątpliwości. Dowiedz się, czy całowanie zwierząt jest bezpieczne. 

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy można całować psa i kota? Naukowcy postanowili to wyjaśnić

Zwierzęta to bardzo często nasi najlepsi przyjaciele i czasami ciężko jest powstrzymać się od okazywania im uczuć np. poprzez całowanie, prawda? Większość właścicieli z pewnością nieraz całowała swojego pupila, ale czy jest to bezpieczne dla zdrowia? Okazuje się, że koty oraz psy mogą przenosić wiele drobnoustrojów, groźnych również dla człowieka. 

Psy i koty są głównymi rezerwuarami zakażeń odzwierzęcych (co oznacza, że patogeny naturalnie żyją w ich populacji) wywoływanych przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. W endemicznych regionach Afryki i Azji głównym źródłem wścieklizny jest właśnie psia ślina

- mówiła Sarah McLean mikrobiolożka ze Swinburne University of Technology, theconversation.com. Dodatkowo psy przenoszą w swojej ślinie bakterię Capnocytophaga canimorsus, która dla osób o obniżonej odporności może być niebezpieczna. Liczba patogenów przenoszonych przez psy oraz koty jest naprawdę długa, a najczęściej człowiek może zarazić się od  swoich pupili m.in. salmonellozą, kampylobakteriozą i giardiozą. Jeśli chcesz zachować zdrowie, dobrze wiedzieć jak uniknąć zakażenia. 

Jak zapobiec zakażeniu chorobą od psa lub kota? Stosuj się do tych zasad

Jeśli masz psa lub kota i chcesz zadbać o swoje zdrowie, dowiedz się, jak zapobiec zakażeniu chorobą. Pamiętaj, aby przed kontaktem ze zwierzęciem upewnić się, że nie masz żadnych ran na ciele. Warto także unikać całowania zwierząt stricte w pyszczek, ponieważ to tam gromadzi się najwięcej bakterii. Po każdym kontakcie ze zwierzęciem umyj dokładnie ręce, aby nie przenosić bakterii na innych oraz w inne miejsca. Stosując się do tak prosty zasad, możesz uniknąć zarażenia się chorobami, a jeśli chcesz okazywać miłość swojemu pupilowi, pamiętaj, że możesz zrobić to w inny sposób - niekoniecznie stosując buziaki. 

Więcej o: