Dokąd nocą tupta jeż? Jesienią często pod nasze drzwi. Tam możemy pomóc naszym leśnym przyjaciołom

Jeże często odwiedzają nasze ogrody. Szczególnie jesienią powinniśmy zwrócić uwagę na te zwierzęta. Przez to, że ich naturalne środowisko drastycznie się zmniejszyło, wyruszają w świat, szukając pożywienia oraz schronienia. Jak zadbać o jeża, który pojawił się w ogrodzie? Podpowiadamy.

Jeże są naszymi sprzymierzeńcami, o których powinniśmy zadbać - to one pomagają nam w walce z owadami. Spadek temperatur często prowadzi je pod nasze drzwi. Na posesjach poszukują jedzenia, wody oraz schronienia przed wiatrem, deszczem i chłodem. Kiedy powinniśmy wyciągnąć do nich pomocna dłoń oraz jak to zrobić w taki sposób, aby im nie zaszkodzić? Wyjaśniamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Oto dowód na to, że jeże to najsłodsze zwierzęta świata!

Gdzie śpią jeże, kiedy za oknem zaczyna się jesień? W tych miejscach zazwyczaj szukają schronienia

Wiele osób uważa, że jeże jako zwierzęta, które mieszkają w lasach, powinny bez problemu radzić sobie same, nawet kiedy na zewnątrz zaczyna być zimo. Niestety w związku z działalnością człowieka gwałtownie zmniejszyło się ich naturalne środowisko, a razem z nimi dostęp do pokarmu, którym w głównej mierze są owady. Jeże to największe owadożerne ssaki występujące w Polsce, a od 2014 roku zostały objęte częściową ochroną. Dlatego powinniśmy nieść im pomoc. 

Przyjazna postawa człowieka może pomóc uniknąć temu gatunkowi zagłady

- podkreślają Lasy Państwowe

Jeże hibernują na zimę, jednak dotyczy o tylko tych zdrowych, dorosłych oraz odpowiednio odżywionych osobników. Niektóre z nich mogą być za młode, aby posiąść zdolność hibernacji - to właśnie one potrzebują naszego wsparcia. Jak zatem prawidłowo zadbać o jeża, który przytuptał na naszą posesję? 

Co jedzą jeże? Najlepiej dokarmić je, sięgając po te produkty 

Jesienią lub wczesną zimą możemy zauważyć na działkach, w ogrodach lub na posesji jeża wielkości pomarańczy albo grejpfruta, a nawet większego, lecz niedożywionego. Wówczas powinniśmy zacząć działać. Dojrzałe jeże, które nie są wystarczająco odżywione, nie mają szans hibernować i bez pomocy człowieka zamarzną, kiedy temperatury spadną. Czym zatem powinniśmy je karmić?

Najlepiej sprawdzi się świeże, posiekane mięso wołowe, a właściciele kotów mogą pożywić je mokrą karmą dla swoich pupili. Trzeba także pamiętać o zapewnieniu im dostępu do wody. Jednak pod żadnym pozorem nie wolno dawać im mleka. Ponadto jeże muszą mieć miejsce, w którym będą mogły schronić się przed wiatrem oraz mrozem, dlatego warto stworzyć im domek - kopiec z gałęzi oraz liści. To właśnie w takich miejscach szukają miejsca na odpoczynek.

Jeśli wiemy, że w naszym ogrodzie zamieszkał nowy lokator, to musimy zachować wzmożoną czujność podczas prac ogrodowych. Te niewielkie ssaki mogą przez przypadek znaleźć się w pobliżu kosiarki lub grabi, więc upewni się, że zwierzę jest w bezpiecznym miejscu, zanim przystąpisz do działań w ogrodzie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.