Oto najdziwniejsze hybrydy zwierząt. Trudno uwierzyć, że żyją wśród nas. Pizzly to dopiero początek

Świat zwierząt jest pełen niespodzianek. Okazuje się, że oprócz typowych gatunków możemy spotkać wyjątkowe mieszkanki, które zachwycają swoimi rozmiarami lub wyglądem. Wśród nich znajdują się takie okazy jak pizzly oraz żubroń. Jak doszło do tego, że powstały? Wyjaśniamy!

Dzikie zwierzęta czasem łączą się w pary z osobnikami innego gatunku. Często zdarza się jednak, że mieszane potomstwo nie dysponuje dobrym zdrowiem, nie mniej jest to naturalnym zjawiskiem. Oto kilka interesujących hybryd zwierząt, o których być może jeszcze nie słyszałeś.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak o hodowli zwierząt futerkowych: Trzeba zrobić tak, by zwierzęta były dobrze traktowane

Pizzly powstał na skutek zmian klimatycznych. Doxima odkryto w 2021 roku. To jedyny taki przypadek na świecie  

Jedną z hybryd jest doxim - mieszkanka psa domowego z lisem, która została odkryta na terenie Brazylii w 2021 roku. Zwierzę łączyło w sobie cechy zarówno psa domowego jak i lisa pampasowego. Co ciekawe, znaleziony zaledwie dwa lata temu doxim był pierwszym takim zwierzęciem na świecie. Więcej na temat tego osobnika pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów

Innym ciekawym przypadkiem jest pizzly, czyli mieszanka niedźwiedzia polarnego i grizzly. Trzeba znaczyć, że choć hybryda pizzly zdarza się w przyrodzie rzadko, to zaczyna rozprzestrzeniać się na terenie Arktyki z powodu zmian klimatycznych. Jak dochodzi do mieszania się gatunków? Otóż głodne niedźwiedzie polarne wyruszają w poszukiwaniu pożywienia na południe, gdzie natrafiają na niedźwiedzie grizzly, które z kolei w związku z ocieplaniem się Ziemi są w stanie przemieszczać się na północ. Ta sytuacja sprawia, że zwiększa się możliwość interakcji między oboma gatunkami, które niekiedy skutkują pojawieniem się młodych - czytamy na portalu livescience.com.

Żubroń powstał w Polsce. Nazwę dla hybrydy wybrali czytelnicy "Przekroju"

Kolejna zaskakują hybrydą, jest żubroń. To mieszkanka międzygatunkowa bydła domowego oraz żubra. Co ciekawe, do pierwszego wymieszania doszło w 1847 roku w Polsce, a dokonał tego Leopold Walicki - czytamy na stronie zubry.com. Żubroń miał być zwierzęciem hodowlanym, które nie będzie potrzebowało pomieszczenia gospodarczego. W zamyśle twórcy, hybrydy miały żyć na otwartej przestrzeni, jednak temperament tych zwierząt uniemożliwił ich hodowle. Nazwa gatunku została wyłoniona w konkursie zorganizowanym przez czasopismo "Przekrój" w 1969 roku. W tej chwili w naszym kraju żyje zaledwie kilku przedstawicieli tego gatunku.  

Na świecie żyje jeszcze wiele hybryd zwierząt, wśród nich znajdują się między innymi ssaki:

kotowate:

  • legrys - hrybryda lwa i tygrysicy,
  • tyglew - mieszaniec tygrysa (najczęściej syberyjskiego) i lwicy,
  • pumpart - hybryda pumy i lamparta, 
  • jaglew - potomek jaguara i lwicy,
  • kot savannah - mieszaniec afrykańskiego serwala i kota domowego,

koniowate:

  • zebroid - hybryda zebry i innych koniowatych (np. osła),
  • zebrula - potomek konia i zebry,

psowate:

  • coydog - hybryda psa domowego i kojota,
  • wilczak - mieszaniec psa i wilka,
  • pies Sulimowa - mieszaniec psa i szakala złocistego.
Więcej o:
Copyright © Agora SA