Ten maluch jest jednym z największych drapieżników. Ponad 50 ofiar w ciągu nocy to dla niego norma

Najgroźniejszy dziki kot na świecie to nie jaguar ani gepard. Okazuje się, że bycie jednym z największych drapieżników wcale nie zależy od rozmiaru. Ten kociak waży mniej niż domowe mruczki, ale liczba jego ofiar każdej nocy jest nie tyle imponująca, ile wręcz niewiarygodna.

Kot czarnołapy (nazywany także kotem drobnokropkowanym) to najmniejszy kot zamieszkujący Afrykę. Samice ważą od 1,1 do 1,65 kg, a samce od 1,6 do 2,45 kg, długość ich ciała osiąga zaledwie od 35 do 52 centymetrów. Niewielkie rozmiary tego kociaka mogą sugerować, że to uroczy zwierzak. Nic bardziej mylnego. Ten drobiazg to drapieżnik jakich mało. 

Zobacz wideo Jak się zachować, gdy spotka się dzikie zwierzę?

Jaki jest najgroźniejszy kot na świecie? Kot czarnołapy nie ma sobie równych. Tu mieszka mały drapieżnik

Po raz pierwszy na ten endemiczny gatunek natrafiono w 1824 roku w północnym Karru w Republice Południowej Afryki. Kot czarnołapy zamieszkuje południe kontynentu tj. Namibię, Botswanę oraz Republikę Południowej Afryki. Spotkać go można na suchej sawannie i w półsuchych zaroślach w Karru, a także południowo-zachodniej części część Kalahari, gdzie występują krótkie trawy oraz niskie krzewy. Kot czarnołapy swoją nazwę zawdzięcza kolorowi podeszwy stóp, która oczywiście jest czarna. Ponadto ma płowe futro pokryte cętkami, a miejscami podłużnymi ciemnymi pręgami. Od kącików jego oczu biegną natomiast dwa czarne pasy. Ten zwierzak to najmniejszy dziki kot Afryki, jednak to niejedyna cecha, która wyróżnia go na tle innych kotowatych. Kot czarnołapy jest uznawany za jednego z największych drapieżników na świecie. Ilość zwierząt, które potrafi złapać w ciągu zaledwie jednej nocy, z pewnością zaskoczy wiele osób. 

Jakie są najgroźniejsze koty? Lamparty, tygrysy i lwy mogą się od niego uczyć

Kot czarnołapy ma bardzo duże zapotrzebowanie na energię, zjada od 250 do 300 gramów pokarmu na dobę. Co ciekawe, stanowi to aż jedną szóstą jego masy ciała. Ten drapieżnik w ciągu dnia spokojnie drzemie w swoich norach, aby mieć siłę nocą wyruszyć na niemałe łowy. Poluje wówczas na niewielkie gryzonie oraz ptaki. Jedna myszka mu nie wystarcza. Zaledwie w ciągu jednej nocy łapie 40 różnych kręgowców a do tego 14 niewielkich ssaków. Na miano jednego z najgroźniejszych drapieżników zasłużył nie tylko ilością schwytanych ofiar, ale też skuteczności łowów. Atakuje niezwykle szybko i sprawnie, dzięki czemu większość jego polowań jest pomyślnych. Kiedy u lwów czy innych kotowatych ataki kończą się powodzeniem w jednej czwartej lub jednej piątej przypadków, tak u kota czarnołapego wynosi ona dwie trzecie. A jak poluje na swoje ofiary?

 

Kot czarnołapy w domu złapałby wszystkie myszy w jedną noc. Jakie ma sposoby na skuteczne łowy?

Imponujące są jego umiejętności łowieckie. Potrafi złapać ptaka w locie, który znajduje się na wysokości do 1,4 metra. Jego niewielkie ciało może obezwładnić znacznie cięższe od siebie ptactwo oraz ssaki.  Ten niewielki drapieżnik posiada trzy taktyki polowania. Zalicza się do nich "szybkie polowanie", "powolne polowanie" i polowanie "usiądź i czekaj". Pierwsze z nich polega poruszaniu się z prędkością od 2 do 3 km/h i przeganianiu ofiary z terenów roślinnych. Kolejna strategia opiera się na śledzeniu ofiary pośród traw oraz sprawdzaniu otoczenia. Natomiast ostatni sposób to czekanie nieruchomo na ofiarę przy jej legowisku. Kot czarnołapy, choć bez wątpienia jest wybitnym łowcą, to jego niewielkie rozmiary sprawiają, że sam szybko może stać się czyjąś ofiarą. Głównymi zwierzętami, które polują na ten gatunek są szakale, karakale, węże oraz sowy. Mimo to nie jest bezbronny, w chwili zagrożenia zaczyna warczeć, syczeć i wydawać głośne dźwięki, co robi spore wrażenie, biorąc pod uwagę jego drobną posturę.  

Jak widać, kot czarnołapy to wyjątkowe zwierzę, jednak jego populacja nie jest duża i stale maleje. Od 2002 roku znalazł się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych. Za zmniejszenie liczby tych drapieżników podejrzewa się kłusownictwo, wypadki, a także ataki ze strony psów. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.