Jak długo kot może być sam? Tej granicy nie należy przekraczać. O tym musi wiedzieć każdy kociarz

Jak kot znosi samotność? Koty są powszechnie uważane za samotników, ale wcale nie oznacza to, że nieobecność opiekuna jest im obojętna. Ponadto im dłużej nikogo nie ma w domu, tym gorzej mruczek może to znosić. Wyjaśniamy, jaka jest czasowa granica takiej rozłąki i o co należy zadbać wcześniej.

Choć koty z reguły lepiej radzą sobie z samotnością niż psy, to w obu przypadkach opiekunowie nie powinni lekceważyć tej kwestii. Problematyczne może być zarówno zostawianie zwierzaka samego w domu na czas naszej pracy, jak i nieco dłuższe wyjazdy. Na szczęście nie oznacza to, że jakiekolwiek wyjścia stają się niemożliwe po przygarnięciu pupila. Musimy jednak pamiętać, że jego dobre samopoczucie w dużym stopniu zależy od naszych działań.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Co zrobić, gdy kot zostaje sam w domu? Zacznij stopniowo przyzwyczajać mruczka do nowej sytuacji

Dorosłe mruczki powinny bez problemu poradzić sobie same w domu przez 8-12 godzin, czyli podczas naszego pobytu w pracy. Z drugiej strony warto pamiętać, że mogą pojawiać się tu różnice indywidualne. Niektóre koty będą cierpieć z powodu lęku separacyjnego. W skrajnych przypadkach konieczna może być interwencja kociego behawiorysty. Ponadto dobrym podejściem jest zawsze stopniowe przyzwyczajanie pupila do naszej nieobecności, zwłaszcza jeśli dotyczy to młodych kociaków poniżej czwartego miesiąca życia. Portal pethomer.pl podaje, że te nie mogą być zostawiane same na dłużej niż cztery godziny. Oczywiście niezależnie od wieku muszą mieć też zapewnioną możliwość zadbania o swoje potrzeby.

Podstawą jest karma oraz woda, przy czym musimy mieć na uwadze, że wiele kotów znacznie chętniej pije bieżącą wodę. Dobrą inwestycją może być więc specjalna fontanna, którą pupil doceni nawet wtedy, gdy opiekunowie będą w domu. Inny czynnik, o którym dobrze pamiętać to wysokie umiejscowienie legowisk, najlepiej przy parapetach, z których kot będzie mógł obserwować, co się dzieje na zewnątrz. Źródłem bodźców może być również włączone radio lub telewizor, które pomogą uniknąć nudy. Nie zapominajmy też o dostępie do zabawek. Omówione czynniki będą ważne zawsze wtedy, gdy opuszczamy dom, ale przy dłuższej nieobecności dochodzi jeszcze kilka ważnych spraw.

Jak długo kot może zostać sam? O tym musi pamiętać każdy opiekun

Według informacji udostępnionych przez portal koty.pl, maksymalnym czasem pozostawiania kota samego w domu powinny być 24 godziny. Po tym czasie problemem staje się karmienie, a także zapełniająca się kuweta. Pod tym względem pomocne będzie zapewnienie mruczkowi co najmniej dwóch kuwet, ale i tak muszą być one czyszczone raz dziennie. Jeśli planujemy dłuższe wyjazdy, wskazane jest poproszenie bliskiej osoby o odwiedzenie mruczka w celu uzupełnienia jedzenia, wymiany żwirku i poświęcenia mu nieco uwagi. Takie usługi oferują również profesjonalni opiekunowie, których bez problemu powinniśmy znaleźć w wielu miastach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy zdarzyło ci się zostawić swojego kota na dłużej niż 24 godziny?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.