W skupach płacą nawet 150 zł za kg. Można je znaleźć w lesie. Największe okazy ważyły nawet 40 kg

Spacerując po lesie, można natknąć się na prawdziwe skarby i w niektórych przypadkach naprawdę sporo zarobić. I wcale nie chodzi tu o największe grzyby jadalne. Wejdź i dowiedz się więcej.

Są naprawdę imponujące, a największe poroże jelenia na świecie zanotowano u jelenia olbrzymiego. Ten wymarły już gatunek wyróżniał się rozmiarami - jego waga mogła dochodzić do nawet 700 kg! Jaką rozpiętość mogło posiadać poroże największego jelenia na świecie?

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Największe poroże jelenia: czym wyróżniał się jeleń olbrzymi? 

Największe poroże jelenia olbrzymiego mogło osiągać nawet 3,5 metra rozpiętości i ważyć ok. 40 kg. To bardzo imponujący wynik, który - trzeba przyznać - niesamowicie działa na wyobraźnię.

Skamieniały szkielet Megaloceros giganteus w Muzeum Historii Naturalnej w ParyżuSkamieniały szkielet Megaloceros giganteus w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu Autorstwa Vassil - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8999571

Jeleń olbrzymi, nazywany inaczej także łosiem irlandzkim, to gatunek, który wymarł już bardzo dawno temu. Szacuje się, że ostatni przedstawiciele gatunku wyginęli 11 000 lat temu. Ze względu na łopatowate poroże, niegdyś uważano, że jest on blisko spokrewniony z łosiem. Wyniki późniejszych badań genetycznych wskazały jednak na bliższe pokrewieństwo z danielem.

Jeleń olbrzymiJeleń olbrzymi Autorstwa Charles R. Knight - http://paleo.amnh.org/artwork/knight/index.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8390135

Teren występowania jelenia olbrzymiego obejmował Europę, północną Afrykę oraz północną Azję. Ostatni przedstawiciele gatunku zamieszkiwali teren Irlandii. Jeżeli chcemy uzmysłowić sobie, jakie rozmiary osiągał jeleń olbrzymi, warto wybrać się na wizytę do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jeleń olbrzymi (Megaloceros giganteus). Szkielet w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu WrocławskiegoJeleń olbrzymi (Megaloceros giganteus). Szkielet w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego Autorstwa Jerzy m23 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92082644

Jednym z najcenniejszych jego eksponatów jest właśnie szkielet wymarłego już dziś gatunku, który został sprowadzony do placówki pod koniec XIX w. Jak czytamy na stronie muzeum, rozpiętość poroża jelenia olbrzymiego, którego szkielet można podziwiać w muzeum, wynosi 2,5 metra. Do wymarcia jelenia ogromnego przyczyniły się prawdopodobnie zmiany klimatyczne. Z uwagi na niższą temperaturę, nastąpiła zmiana szaty roślinnej z leśnej na tundrową, co w konsekwencji spowodowało niedobór niezbędnych dla gatunku składników odżywczych.

Największe rogi jelenia gratką dla kolekcjonerów

Największe rogi jelenia w dzisiejszych czasach są również imponujące i robią ogromne wrażenie. Wiele osób zbiera je m.in. w celach hobbystycznych lub na sprzedaż. Jelenie zrzucają poroże na przełomie lutego i marca i właśnie wtedy w lasach można spotkać największą liczbę poszukiwaczy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zbieranie poroży w lasach jest dozwolone, ale pod pewnymi warunkami. Jak można przeczytać na stronie internetowej Lasów Państwowych "zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu, obowiązujących w lasach m.in. nie powinni wchodzić w młodniki do 4 m wysokości". Zabronione są działania, które mogłyby naruszyć spokój zwierząt lub powodować ich płoszenie. Nielegalnym jest celowe śledzenie zwierząt, zaburzające ich naturalny rytm funkcjonowania. Z uwagi na częste przypadki niewłaściwego zachowania zbieraczy, w okresie, gdy jelenie zrzucają swoje poroża, strażnicy leśni prowadzą wzmożone kontrole i patrolują okolice, gdzie incydenty niewłaściwych praktyk zbieraczy zdarzały się najliczniej. 

Największe poroże - wycena i sprzedaż poroża jelenia

Największe poroże jelenia to prawdziwa zdobycz dla kolekcjonerów, ale zbieracze zajmują się tym nie tylko hobbystycznie. Poroże jelenia można sprzedać i w zależności od m.in. od stanu zachowania i wielkości znalezionego okazu, można uzyskać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za kilogram. Średnia waga poroża jelenia waha się między 4 a 8 kg. Większe, silniejsze osobniki mogą poszczycić się porożem o wadze oscylującej w granicy 12 kg.

Samce jeleni i saren gubią swoje poroża raz do roku: jelenie na przełomie zimy i wiosny, sarny na przełomie jesieni i zimySamce jeleni i saren gubią swoje poroża raz do roku: jelenie na przełomie zimy i wiosny, sarny na przełomie jesieni i zimy Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

O czym należy pamiętać, gdy natkniemy się na tego rodzaju ślad po jeleniu? Poroże "używane" jest przez jelenie w okresie godowym. Jest to - można powiedzieć - element reprezentacyjny jelenia, który ma za zadanie zademonstrować i podkreślić jego siłę. Często poroże służy samcom do odbycia walk godowych. Po okresie godowym poroże przestaje pełnić swoją funkcję, dlatego samce zrzucają je. Proces ten odbywa się od lutego do kwietnia i ma miejsce każdego roku. Po zrzuceniu dotychczasowego poroża stopniowo odrasta nowe, które z czasem kostnieje. Proces odrastania przebiega w szybkim tempie. Średnia wartość przyrostów wynosi 1,5 cm na dobę.

Poroże znalezione w lesie (pod wspomnianymi wyżej warunkami) może być zabrane do domu, zarówno w celach kolekcjonerskich, jak i do dalszej odsprzedaży. Inaczej przedstawia się natomiast kwestia znalezienia tzw. wieńca, czyli poroża wraz z czaszką. W przypadku natknięcia się na takiego rodzaju znalezisko należy poinformować o tym fakcie służby leśne. Decyzja o zabraniu znaleziska do domu może w tym przypadku skutkować nałożeniem mandatu.

Zobacz też: Najdroższa kura na świecie wcale nie znosi złotych jajek, a kosztuje krocie. Co wyróżnia ją spośród innych? [ZDJĘCIA]

Więcej o:
Copyright © Agora SA