W piwnicy babci znalazłam prawdziwe skarby z PRL-u. Te przedmioty można dziś sprzedać za krocie

Przed laty w polskich domach stały rzadkie sprzęty, na które nie wszystkich było stać. Choć wówczas były synonimem luksusu, dziś wydają się przestarzałe i bezużyteczne. Mimo to kolekcjonerzy kupują je teraz za krocie. Ile można zarobić na skarbach z babcinej piwnicy?

Wiele osób z sentymentem wspomina czasy PRL-u. Zwykle są to nasze babcie i nasi dziadkowie, którzy nadal trzymają w domu różne przedmioty z tamtego okresu. Wówczas ciężko było dostać wiele rzeczy, zaczynając od produktów spożywczych, a kończąc na sprzętach, które dziś są powszechne i stoją w każdym domu. Z biegiem lat zyskały na wartości, a kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie sporą sumę. Warto zatem przejrzeć strych i piwnice w poszukiwaniu wartościowych "skarbów". 

Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em

Jakie były pierwsze telewizory w Polsce? Ten model to prawdziwa "perełka"

Dziś trudno znaleźć dom bez telewizora. Wybór w sklepach jest ogromny, od przeciętnych sprzętów z niewielkim ekranem po najnowsze technologie wielkości połowy ściany. W czasach PRL Polacy nie mieli zbyt dużego wyboru, a jedynym dostępnym urządzeniem był telewizor marki Neptun. Przeciętny model posiadał drewnianą obudowę, stylowe logo napisane kursywą oraz pokrętła. Wówczas niewielu było stać na taki sprzęt, jednak dziś można go nabyć na internetowych stronach sprzedażowych za niewielkie pieniądze. Cena różni się w zależności od stanu używania oraz wyglądu. Na dzień 6 maja 2024 roku najtańsze Neptuny kosztują tylko 50 zł, jednak najdroższe są warte nawet 600-800 zł.

Ile jest warta stara pralka? Za Franię zapłacimy dziś o wiele więcej niż przed laty

Wielu Polaków z pewnością pamięta niezawodną pralkę Franię. Choć dziś robienie prania wymaga od nas kliknięcia zaledwie kilku guzików, wówczas trzeba było poświęcić na to nieco więcej czasu. Pralkę należało napełnić samodzielnie gorącą wodą, a ubrania w środku poruszały się poprzez obracający wirnik. Przed laty nie była droga, jednak dziś jej cena skusi tylko największych pasjonatów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W internecie można znaleźć oferty zaczynające się od 70 zł za lekko zniszczone i używane przedmioty, a kończące się nawet na 2500 zł za bardzo stary i rzadki model na korbkę.

Ile jest warta maszyna do szycia Singer? Ceny są zawrotne

W czasach PRL-u w sklepach nie było zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o modę. Aby urozmaicić swoją garderobę, wiele osób samodzielnie szyło ubrania. Służyła im do tego elegancka maszyna do szycia marki Singer. Czarny połysk, eleganckie zdobienia i drewniana podstawa już wtedy wyglądały niezwykle elegancko. Choć dziś szycie na takim sprzęcie byłoby bardzo długie, skomplikowane i niedokładnie, maszyna może stanowić wyjątkową dekorację domu w stylu vintage. Na stronach sprzedażowych na dzień 6 maja 2024 roku wartość Singera waha się w przedziale od 90 zł do nawet 4000 zł za najpiękniejsze egzemplarze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy posiadasz któryś z powyższych sprzętów?
Więcej o:
Copyright © Agora SA