Z taką zagadką matematyczną zmierzyli się maturzyści. Sprawdź, czy ty dałbyś sobie z nią radę

Tegoroczni maturzyści nareszcie odetchnęli z ulgą. Wszystko dlatego, że egzamin z matematyki mają już za sobą. Z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć? Jedno z nich dotyczyło uschniętych drzew w sadzie. Sprawdź, czy procenty okażą się również i twoją zmorą.

Obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki odbył się 8 maja 2024 roku. Uczniowie rozpoczęli swoje zmagania o godzinie 9:00, a na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 180 minut. Aby zdać test, każdy uczeń musi uzyskać 30-procentowy wynik, czyli zdobyć 14 z 46 możliwych punktów. Choć wielu zdających przyznało, że nie należał do najtrudniejszych, niektóre zadania na pierwszy rzut oka wyglądały na dość skomplikowane. Sprawdź, czy jesteś w stanie poradzić sobie z jednym z nich. 

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

Matura z matematyki 2024 - arkusz. W tym roku uczniowie liczyli drzewa w sadzie 

Arkusz maturalny z matematyki w nowej formule zawierał 31 zadań, w tym 25 zamkniętych, czyli takich, w których uczeń musi wybrać jedną z czterech możliwych odpowiedzi lub wskazać, które z nich są prawdziwe bądź fałszywe. Zadanie numer 10 brzmiało następująco: W październiku 2022 roku założono dwa sady, w których posadzono łącznie 1960 drzew. Po roku stwierdzono, że uschło 5%. drzew w pierwszym sadzie i 10% drzew w drugim sadzie. Uschnięte drzewa usunięto, a nowych nie dosadzano. Liczba drzew, które pozostały w drugim sadzie, stanowiła 60% liczby drzew, które pozostały w pierwszym sadzie. Niech x oraz y oznaczają liczby drzew posadzonych - odpowiednio - w pierwszym i drugim sadzie. Dokończ zdanie. Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.

Układem równań, którego poprawne rozwiązanie prowadzi do obliczenia liczby x drzew posadzonych w pierwszym sadzie oraz liczby y drzew posadzonych w drugim sadzie, jest:

  1. A) x + y = 1960 i 0,6 ⋅ 0,95x = 0,9y
  2. B) x + y = 1960 i 0,95x = 0,6 ⋅ 0,9y
  3. C) x + y = 1960 i 0,05x = 0,6 ⋅ 0,1y
  4. D) x + y = 1960 i 0,4 ⋅ 0,95x = 0,9y

Masz pomysł, jak się za to zabrać? Jeśli tak, spróbuj rozwiązać zadanie samodzielnie

 

Czy matura z matematyki była trudna? Tak wygląda rozwiązanie zadania z procentami 

Aby ustalić, jakie rozwiązanie prowadzi do obliczenia liczby x drzew posadzonych w pierwszym sadzie oraz liczby y drzew posadzonych w drugim sadzie, należy najpierw zebrać wszystkie informacje, które wynikają z treści zadania. Wiemy, że x + y = 1960. Natomiast, skoro 5% drzew z pierwszego sadu uschło, zostało w sadzie 95%. Zapisując to w ułamku, otrzymujemy 0,95 ⋅ x, ponieważ x oznacza liczbę wszystkich posadzonych tam drzew. To samo robimy w przypadku drugiego sadu, co daje nam 0,9 ⋅ y. Następnie dowiadujemy się, że 0,9y jest równe 60% drzew, które pozostały w pierwszym sadzie. W związku z tym powstaje następujące równanie: 0,95x ⋅ 0,6 = 0,9y. To oznacza, że prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź numer jeden, czyli A.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: