Ta gigantyczna żaba zje "wszystko, co zmieści w ustach". Jest tak wielka, że nazwano ją "taodzillą"

Niektóre zwierzęta przerażają swoimi rozmiarami. Nie chodzi tylko o duże węże, pająki czy rekiny, ale także ropuchy oraz żaby. Jak się okazuje, płazy te potrafią być naprawdę spore i mogłyby przestraszyć niejednego przechodnia. Które zwierzę ustanowiło rekord?

Australia to nie jest kraj dla osób, które boją się dzikich zwierząt, a do tego jeszcze o nienaturalnych rozmiarach. Do tej pory kontynent kojarzył się głównie z wielkimi pająkami, wężami lub po prostu kangurami. Niedawno do tego grona dołącza też jedna z największych na świecie ropucha. Jej rozmiary były imponujące, choć wciąż nie została największym w historii płazem. 

Zobacz wideo Kobieta 12-letni Tadek ratuje żaby. "Każda się liczy"

Jak nazywa się największa żaba na świecie? Ten osobnik mógł pobić rekord

Aga, czyli ropucha olbrzymia, to jeden z większych gatunków tego tupu płazów. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, choć występuje także na wyspach Oceanii i Karaibów. Osobniki osiągają imponujące rozmiary, wynoszące zwykle do 26 cm długości i ważące maksymalnie 2,5 kilograma. W styczniu 2023 roku znaleziono jednak ropuchę która swoimi rozmiarami znacznie przewyższała inne zwierzęta z tego gatunki. Płaz znaleziony przez strażników przyrody z Parku Narodowego Conway w Australii mierzył aż 38 cm i ważył 2,7 kilograma. Zwierzę zaobserwowano, gdy strażnicy prowadzili prace torowe.

Sięgnęłam w dół i chwyciłam ropuchę trzcinową. Nie mogłam uwierzyć, jak duża i ciężka była

- mówiła strażniczka Kylee Gray w oświadczeniu cytowanym przez CNN. Zwierzę nazwano "taodzilla", co oznacza po prostu "ropucha-godzilla". Co ciekawe, gatunek ten jest uważany w tamtejszej okolicy za szkodliwy, bowiem tak wielki osobnik może zjeść "wszystko, co zmieści w ustach". W związku z tym ropuchę trzeba była poddać eutanazji, aby nie zagrażała innym gatunkom występującym w tym rejonie od wieków.

Jaka jest największa żaba na całym świecie? Może wystraszyć niejednego człowieka

Aga nie jest jednak największym gatunkiem żaby na świecie. Prześcigają je bowiem goliaty płochliwe. Występują głównie w południowo-zachodnim Kamerunie i dalej na południe po Park Narodowy Monte Alén w Gwinei Równikowej, a także w lasach deszczowych i w rzekach o szybkim prądzie. Nie bez powodu nazywają się "płochliwe", bowiem prowadzą wodny tryb życia i są aktywne głównie nocą. W ciągu dnia wolą nie pokazywać się większym osobnikom, takim jak na przykład ludzie. Same również mają spore rozmiary i niejeden człowiek mógłby przestraszyć się na ich widok. Samice rosną do 22 centymetrów, a samce nawet do 30, choć przy maksymalnym rozciągnięciu ciała ich długość wzrasta do 90 centymetrów. Waga może natomiast przekraczać trzy kilogramy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.