Wybierając się na zagraniczne wakacje, a w szczególności do krajów znajdujących się poza terenami Unii Europejskiej, warto sprawdzić datę ważności paszportu. Dużą uwagę muszą zwrócić na to osoby, które w ostatnim czasie brały ślub, czego skutkiem jest zmiana danych. Otóż przy nowym nazwisku dokument szybko traci swoją ważność. Jak ubiegać się o nowy paszport? Jest sposób na uniknięcie długich kolejek.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zmiana nazwiska z powodu zawarcia związku małżeńskiego to w Polsce dość częsta praktyka. Wiele osób w natłoku zajęć i obowiązków związanych z ceremonią zapomina o zmianie dokumentów, co może przeszkodzić w wakacyjnych planach. Nieważny paszport to spory problem, ponieważ jest to dokument, który potwierdza tożsamość i obywatelstwo polskie oraz uprawnia do przekraczania granic państw znajdujących się poza Unią Europejską. W związku z tym jeśli dojdzie do jakiekolwiek zmian danych osobowych, te modyfikacje należy wprowadzić również w paszporcie. W przypadku m.in. zmiany nazwiska należy pamiętać, że paszport ze starymi danymi traci ważność w ciągu 60 dni od uzyskania aktu małżeństwa. Według przepisów w polskim prawie na złożenie wniosku o zmianę nazwiska we wspomnianym dokumencie jest 30 dni od momentu jej formalnego dokonania. Istnieje jednak wyjątek. Osoby, które biorą ślub za granicą, mogą zrobić to w ciągu 90 dni od uzyskania aktu małżeństwa, a ich paszport traci swoją ważność dopiero po 120 dniach.
Wyrobienie paszportu wymaga najczęściej zrobienia nowych zdjęć spełniających wymogi, ponieważ nie mogą być one starsze niż sześć miesięcy. Następnie należy:
Wraz z wyżej wymienionymi dokumentami należy wybrać się do dowolnego wydziału paszportowego urzędu wojewódzkiego na terenie Polski. Aby uniknąć długiego czasu oczekiwania, warto wcześniej zarezerwować wizytę za pośrednictwem strony internetowej urzędu wojewódzkiego.