Ślub może zniszczyć twoje wakacje. Jeśli te dokumenty nie trafiły do urzędu, nie opuścisz kraju

Ślub wiąże się z całą masą niezbędnych formalności. Po zawarciu małżeństwa często następuje zmiana nazwiska, co skutkuje skróceniem daty ważności paszportu. Wybierając się na wakacje, lepiej o tym pamiętać. Jakich dokumentów potrzeba do wyrobienia paszportu po ślubie? W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek.

Wybierając się na zagraniczne wakacje, a w szczególności do krajów znajdujących się poza terenami Unii Europejskiej, warto sprawdzić datę ważności paszportu. Dużą uwagę muszą zwrócić na to osoby, które w ostatnim czasie brały ślub, czego skutkiem jest zmiana danych. Otóż przy nowym nazwisku dokument szybko traci swoją ważność. Jak ubiegać się o nowy paszport? Jest sposób na uniknięcie długich kolejek.

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zmiana nazwiska po ślubie. Twój paszport straci swoją ważność znacznie szybciej

Zmiana nazwiska z powodu zawarcia związku małżeńskiego to w Polsce dość częsta praktyka. Wiele osób w natłoku zajęć i obowiązków związanych z ceremonią zapomina o zmianie dokumentów, co może przeszkodzić w wakacyjnych planach. Nieważny paszport to spory problem, ponieważ jest to dokument, który potwierdza tożsamość i obywatelstwo polskie oraz uprawnia do przekraczania granic państw znajdujących się poza Unią Europejską. W związku z tym jeśli dojdzie do jakiekolwiek zmian danych osobowych, te modyfikacje należy wprowadzić również w paszporcie. W przypadku m.in. zmiany nazwiska należy pamiętać, że paszport ze starymi danymi traci ważność w ciągu 60 dni od uzyskania aktu małżeństwa. Według przepisów w polskim prawie na złożenie wniosku o zmianę nazwiska we wspomnianym dokumencie jest 30 dni od momentu jej formalnego dokonania. Istnieje jednak wyjątek. Osoby, które biorą ślub za granicą, mogą zrobić to w ciągu 90 dni od uzyskania aktu małżeństwa, a ich paszport traci swoją ważność dopiero po 120 dniach

Jak wnioskować o nowy paszport z powodu zmiany nazwiska? Lepiej zarezerwować wizytę w instytucji 

Wyrobienie paszportu wymaga najczęściej zrobienia nowych zdjęć spełniających wymogi, ponieważ nie mogą być one starsze niż sześć miesięcy. Następnie należy: 

  • uiścić opłatę związaną z wyrobieniem nowego dokumentu - standardowa cena za wyrobienie paszportu wynosi 140 złotych, jednak możliwe są zniżki dla poszczególnych grup, 
  • uzupełnić wniosek o wyrobienie nowego paszportu - druk można znaleźć w urzędzie wojewódzkim, a podczas jego wypełniania niezbędne będą informacje z dowodu osobistego
  • przygotować stary paszport oraz skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa - odpis aktu małżeńskiego pozwoli na potwierdzenie informacji o zmianie nazwiska. 

Wraz z wyżej wymienionymi dokumentami należy wybrać się do dowolnego wydziału paszportowego urzędu wojewódzkiego na terenie Polski. Aby uniknąć długiego czasu oczekiwania, warto wcześniej zarezerwować wizytę za pośrednictwem strony internetowej urzędu wojewódzkiego. 

Więcej o: