Legendarna suknia księżnej Diany została sprzedana. Ostateczna cena to nowy rekord w historii

Legendarna suknia księżnej Diany, zaprojektowana przez Jacquesa Azagury, została sprzedana. Choć eksperci domu Julien's Auctions szacowali jej wartość od 100 do 200 tysięcy dolarów, okazało się, że zakupiono ją za o wiele wyższą kwotę. To nowy, zaskakujący rekord.

Zainteresowanie Dianą Spencer wzrosło dzięki poruszeniu jej historii w głośnym serialu "The Crown". Być może właśnie z tego powodu suknia Lady Di w domu aukcyjnym Julien's Auctions została sprzedana o wiele drożej, niż szacowali eksperci. Co więcej, został pobity nowy rekord, jeśli chodzi o stroje zmarłej księżnej Walii.

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Słynna suknia księżnej Diany wystawiona na aukcji. Została stworzona na zamówienie

Kolejna kreacja ukochanej przez brytyjczyków księżnej Diany Spencer została niedawno wystawiona na aukcji. Tym razem chodziło o legendarną suknię, stworzoną przez marokańsko-brytyjskiego projektanta mody Jacquesa Azagury. Lady Di ubrała ją po raz pierwszy 3 kwietnia 1985 roku we Florencji. Miało to miejsce podczas jej podróży po Europie, jeszcze u boku księcia Karola. Już wtedy dziennikarze nie mogli przejść obok niej obojętnie. Stylizacja łączyła gustowny czarny aksamit z haftowanymi, srebrnymi gwiazdami, przypominając gwieździste niebo. W ramiona zostały wszyte poduszki, a w pasie przepasano ją kokardą, opadającą w dół razem z wielowarstwową spódnicą z organzy. Całość prezentowała się obłędnie, a suknia szybko stała się ikoniczna. Nic więc dziwnego, że osiągnęła na aukcji zawrotną kwotę, której nikt się nie spodziewał.

 

Ostateczna cena sukni księżnej Diany to nowy rekord w historii Wielkiej Brytanii

To nie pierwsza kreacja Diany Spencer, która została sprzedana za ogromną ilość pieniędzy. Do tej pory najdroższą sukienką Lady Di była aksamitna maxi, zaprojektowana przez Victora Edelsteina w 1991 roku. Na początku tego roku została wylicytowana za 604 800 dolarów. Gwieździsta kreacja Jacquesa Azagury osiągnęła znacznie wyższą kwotę. Eksperci domu Julien's Auctions szacowali jej wartość od 100 do 200 tysięcy dolarów, ale ostateczna cena wyniosła 1 148 080 dolarów. To nowy rekord, jeśli chodzi o licytowane sukienki księżnej Diany. Podczas tej samej aukcji wystawiona została pastelowa bluzka z krepy, w której Lady Di pozowała do zaręczynowego portretu. Ją z kolei sprzedano za 381 tysięcy dolarów. W tym przypadku eksperci również się pomylili, szacując ją na około cztery razy tańszą pamiątkę. Jak widać, pamięć o Dianie Spencer nie słabnie, w dodatku że sprzedaż nastąpiła już po wyemitowaniu ostatniego sezonu głośnego i kontrowersyjnego serialu "The Crown". To właśnie dzięki niemu część osób przypomniała sobie historię księżnej Walii oraz jej dzieci. Kilka odcinków było poświęconych właśnie jej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA