Jeden szczegół zrujnował im wakacje. Jeśli nie chcesz skończyć podobnie, dopilnuj tego przed wylotem

Wyjazdy wakacyjne rozpoczną się na całego już lada moment. Jeśli planujesz wylecieć poza granicę kraju, pamiętaj o sprawdzeniu przed wylotem dokumentów i innych formalności. Czasami drobne niedopatrzenia mogą popsuć cały plan podróży. Pewien mężczyzna przekonał się o tym na własnej skórze.

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że coraz prężniej planujemy swoje wakacje i rezerwujemy bilety lotnicze. Jeśli chcesz, aby wypoczynek był udany, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach przed wylotem. Ten mężczyzna wraz z córką pominęli jeden mały szczegół i niestety nie zostali wpuszczeni na pokład samolotu. Co należy sprawdzić przed wylotem i jakie dokumenty wziąć ze sobą na lotnisko?

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Londyn loty: Ten błąd zrujnował im wakacje. Podróż nie odbyła się przez jeden dokument

Jakiś czas temu Straż Graniczna w Katowicach-Pyrzowicach poinformowała obywateli o sytuacji, która miała miejsce na lotnisku. 41-letni mężczyzna chciał wylecieć wraz z 12-letnią córką do Londynu. Oboje mieli ze sobą paszporty, a dziewczynka nawet całkiem niedawno wyrobiła go sobie w urzędzie. Niestety, przez niedopełnienie jednej małej formalności straż nie mogła przepuścić ich przez bramki bezpieczeństwa. Okazało się, że paszport 12-latki figurował w systemie jako "przekazany kurierowi". Oznaczało to, że opiekunowie dziecka nie aktywowali dokumentu za pomocą specjalnego kodu. W związku z tym formalnie dziewczynka nie posiadała żadnego dokumentu, a podróż do Londynu nie mogła się odbyć. Zgodnie z art. 59 Ustawy o dokumentach paszportowych

Osoba odbierająca paszport jest obowiązana do potwierdzenia odbioru paszportu lub paszportu tymczasowego przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji lub u konsula.

O tym pamiętaj przed urlopem. Jeśli nie dopilnujesz szczegółów, podróż może się nie odbyć

Wraz z nadejściem lata planujemy wyjazdy - i warto się do nich dobrze się przygotować. Sprawdzenie dokumentów wraz z wszystkimi innymi formalnościami nie zajmie ci zbyt wiele czasu. Jeśli lecisz samolotem, pamiętaj, aby sprawdzić wymiary i rodzaj bagażu. Dokumenty to najważniejsza część - bez nich nie opuścisz kraju. Upewnij się zatem, że masz aktywny paszport lub dowód. Dowiedz się także, co można, a czego nie należy zabierać ze sobą na pokład samolotu. 

Może Cię zainteresować:
Oto najtańsze miasta w Europie. Jeśli chcesz zaoszczędzić na podróżach, umieść je na swojej "wish list"
Zima w Australii. Czy pada tam śnieg? Ile może wynieść najniższa temperatura?
W tych miejscach na Mazurach już nie popływasz. Dwa ulubione szlaki będą zamknięte przez cały sezon

Więcej o:
Copyright © Agora SA