Oto, co oznaczają kolory flag na plaży. Niektóre z nich są bardzo rzadkie. "Odważni" mogą dostać mandat

Leżakowanie na plaży zwieńczone morską kąpielą to dla wielu najlepszy przepis na wakacyjny odpoczynek. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Czerwona flaga na wieżyczce ratownika oznacza jedno - zakaz kąpieli. Na tym nie koniec. Kolorów jest więcej, a ich znaczenie warto znać, aby oszczędzić sobie problemów podczas urlopu.

Wybierając się nad morze lub jezioro, należy pamiętać o obserwowaniu wieżyczki, na której zasiadają ratownicy. To właśnie tam wywieszane są flagi ostrzegawcze. Ich kolor zależny jest od sytuacji i panujących warunków atmosferycznych. Dzięki temu nie tylko ochronisz swój portfel, ale także zadbasz o własne bezpieczeństwo. Jakie flagi mogą towarzyszyć turystom podczas wakacji? Jest ich więcej niż biała i czerwona. 

Zobacz wideo Znamy prognozę na sezon urlopowy 2023!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co oznaczają flagi wywieszane przez ratowników? O fioletowej i błękitnej rzadko się słyszy 

Podczas wakacji urlopowiczom często towarzyszy nadmierne rozluźnienie, mimo tego należy jednak pamiętać o zachowaniu czujności, gdyż może to mieć duże znaczenie dla bezpieczeństwa, a przecież nie ma nic ważniejszego. Spędzając czas na plaży, warto obserwować wieżyczkę ratowników, na której wywieszane są następujące flagi

  • biała - oznacza dobre warunki w wodzie i zezwala na kąpiel; 
  • czerwona - to całkowity zakaz kąpieli związany z niesprzyjającymi i zagrażającymi zdrowiu oraz życiu warunkami;
  • fioletowa flaga z meduzą - jest stosowana np. w Hiszpanii i zezwala na wejście do wody, jednak z zachowaniem ostrożności, gdyż w pobliżu brzegu mogą występować duże skupiska meduz;
  • błękitna - czyli tzw. certyfikat jakości plaży, oznaczający miejsce wysoko oceniane pod względem m.in. poziomu bezpieczeństwa, jakości wody lub porządku. 

Czerwona flaga na plaży. Jeśli wejdziesz do wody, wyjdziesz z niej biedniejszy o kilkaset złotych 

Czerwona flaga, oznaczająca zakaz kąpieli, wywieszana jest, gdy warunki w wodzie są wyjątkowo niesprzyjające. Najczęściej dotyczą one niskiej temperatury, silnego wiatru, występowania wysokich fal, słabej widoczności oraz trwania akcji ratowniczej. Niestety wiele osób ignoruje ten sygnał, przez co każdego roku dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, które niekiedy kończą się tragicznie. Poza kwestią bezpieczeństwa warto mieć na uwadze również kary finansowe. Jeżeli na plaży obowiązuje zakaz wchodzenia do wody, osoba, która nie zastosuje się do zaleceń, może otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł. Flagi to niejedyne znaki ostrzegawcze. Podczas wakacji warto obserwować także kolory bojek wyznaczających granice kąpieliska. Żółte boje oznaczają wodę, gdzie głębokość nie przekracza 130 cm, czerwonych zaś w ogóle nie należy przekraczać. Pomiędzy nimi powinni pływać jedynie osoby posiadające kartę pływacką. Kolejną rzeczą są falochrony, do których nie wolno się zbliżać, ponieważ w ich pobliżu tworzą się niebezpieczne wiry. 

Więcej o: