Ratownicy apelują: Jeśli wybierasz się na Mazury, uważaj. Roi się tam od niebezpiecznych owadów

Wybierasz się na Mazury w te wakacje? Jeśli tak, musisz na to uważać. Na miejscu grasuje wiele niebezpiecznych owadów, a ratownicy ostrzegają turystów i mieszkańców. Zgłoszeń w sprawie ukąszeń jest coraz więcej i wszystko wskazuje na to, że tendencja rosnąca zostanie utrzymana.

Polska kraina jezior, czyli Mazury, to jedno z popularniejszych miejsc wybieranych przez Polaków na wakacje i nie tylko. Piękne krajobrazy, zbiorniki wodne i prażące słońce sprawiają, że odwiedzających nie brakuje. Niestety w ostatnim czasie, będąc w tamtych rejonach, należy uważać na ukąszenia owadów - niektóre, jak się okazuje, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Zobacz wideo Marta Wierzbicka na wakacjach na Mazurach

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje na Mazurach: Uważaj na te owady. Ratownicy MOPR ostrzegają

Mazury mają wielu sympatyków. Spora część osób nie wyobraża sobie wakacji bez wyjazdu do tego miejsca - jeśli należysz do tego grona i planujesz już niebawem wybrać się w tamte okolice, musisz być ostrożny. Okazuje się, że zrobiło się tam nieco niebezpieczne, a wszystko za sprawą owadów, których ukąszenie może nieść negatywne skutki dla człowieka. Jak czytamy na portalu mazury24.eu, dyżurna MOPR poinformowała we wtorek w rozmowie z PAP, że dostają coraz więcej zgłoszeń związanych z ukąszeniami os i proszą o zwrócenie uwagi na te owady podczas wypoczynku. Użądlenia mogą być niebezpieczne szczególnie dla osób uczulonych, warto więc wiedzieć, jak uchronić się przed taką sytuacją i co zrobić, gdy u kogoś pojawi się reakcja alergiczna. 

Jak uchronić się przed osami? Zwróć uwagę na te czynności

Przebywając na świeżym powietrzu, szczególnie nad wodą, zawsze musimy być przygotowani na kontakt z osą i należy na nie uważać. Jeśli jesz coś na zewnątrz, owadów może pojawić się wokół ciebie nieco więcej. Warto więc sprawdzić, czy żadna osa nie wpadła do naszego posiłku. Najlepiej jeśli zjesz w pomieszczeniu. Wtedy szansa na użądlenie będzie mniejsza. Przebywając na wakacjach, pamiętaj, aby mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy lub przynajmniej podstawowe środki medyczne, które mogą się przydać podczas użądlenia - gazik, środek odkażający, żel łagodzący obrzęk i świąd. Warto również mieć przy sobie zawsze telefon i w razie konieczności zadzwonić czym prędzej po odpowiednie służby, które pomogą ukąszonej osobie. Kolejne dni na Mazurach to poprawa pogoda i upały, a podczas nich tego typu owadów z pewnością może być nieco więcej, więc zwróć na to uwagę i uważaj na użądlenia. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA