Zanim wybierzesz się na urlop w góry, koniecznie to sprawdź. Te szlaki właśnie zostały zamknięte

Sporo turystów chętnie wybierze się w nadchodzących tygodniach w góry. Ważne jednak, by przed podróżą dokładnie zapoznać się z obecnie panującymi na szlakach zasadami. Śnieg spadł już w wielu miejscach, przez co nie wszystkie trasy są dostępne i bezpieczne. Zobacz, jak wygląda to w Karkonoszach.

Karkonosze to jedno z najbardziej lubianych przez turystów pasm górskich. Szczególnie chętnie jest odwiedzane w okresie zimowym, gdy śnieg pięknie pokrywa zarówno doliny, jak i szczyty najwyższych wzniesień. Przed wycieczką na szlak warto jednak upewnić się, czy trasa będzie dostępna. Dzięki temu unikniemy nie tylko rozczarowań, ale i niebezpieczeństw.

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zagrożenie lawinowe w Karkonoszach. Sprawdź, zanim udasz się na urlop w góry

Jednym z najważniejszych punktów, które musimy sprawdzić przed wycieczką w góry w okresie jesienno-zimowym, jest zagrożenie lawinowe. Jeśli okaże się ono wysokie, z naszych wojaży będą nici i co najwyżej będziemy mogli podziwiać szczyty przez okno. Na szczęście na chwilę obecną jest to pierwszy stopień. Warto jednak obserwować ten temat, ponieważ zagrożenie ma tendencję wzrostową. Według informacji podanych na oficjalnej stronie Karkonoskiego Parku Narodowego zagrożenie lawinowe występuje głównie na stromych zboczach w Kotłach polodowcowych oraz na zboczach powyżej górnej granicy lasu. Dla turystów nie powinno więc sprawiać to większych problemów. Warto jednak mieć na uwadze szybko zmieniające się warunki atmosferyczne. Momentami wiatr w Karkonoszach osiąga prędkość 40 kilometrów na godzinę, a w ostatnim czasie spadło kolejne 25 centymetrów świeżego śniegu. Sytuacja ta może diametralnie się zmienić nawet w przeciągu kilku godzin, dlatego warto ją kontrolować w dodatku, że prognozowane są dalsze opady śniegu, mające realny wpływ na wzrost zagrożenia lawinowego. Dlatego też niektóre szlaki turystyczne nie są przetarte, a co za tym idzie, zostały zamknięte.

Zamknięte szlaki w Karkonoszach. Koniec listopada w górach może być nie lada wyzwaniem

Według oficjalnych informacji Grupy Karkonoskiej GOPR w związku z warunkami atmosferycznymi i wzrastającym zagrożeniem lawinowym od 26 listopada 2023 roku zamknięte dla ruchu turystycznego zostały niektóre odcinki szlaków. Są to szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki od remontowanego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego oraz szlak żółty przez Biały Jar, od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym. Trasy nie zostały otwarte do dzisiaj, dlatego należy je omijać. 29 listopada doszły do listy kolejne szlaki, którymi również nie pospacerujemy. Są to szlaki niebieskie - Droga Jubileuszowa od Zakosów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym ze Śnieżki oraz od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia. Szlaki zielone: ścieżka nad reglami od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem oraz od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy. Zamknięty został także szlak żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów. Informacje są na bieżąco aktualizowane na stronach internetowych Karkonoskiego Parku Narodowego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.