Tylko w ośmiu krajach turyści mogą czuć się w pełni bezpiecznie. Sytuacja w Polsce może niepokoić

Niebezpieczne kraje to przede wszystkim te dotknięte wojną, ale nie tylko. Duży wpływ na to ma także szeroko pojęta przestępczość czy zagrożenia dla zdrowia. Firma A3M Global Monitoring postanowiła przeanalizować, jak to wygląda w różnych częściach świata. Zdradzamy, gdzie jest najniebezpieczniej.

Bezpieczeństwo w kraju to ważny czynnik, który zawsze powinniśmy uwzględnić przed podróżą, a niemiecka firma ochroniarska A3M Global Monitoring z Hamburga doskonale zdaje sobie z tego sprawę. W związku z tym opracowuje i kieruje systemami wczesnego ostrzegania na potrzeby zarządzania kryzysowego dla głównych operatorów turystycznych, takich jak TUI, DER Touristik i Studiosus. Dzięki najnowszej analizie firmy dowiadujemy się, w których krajach powinniśmy zachować szczególną ostrożność w 2024 roku.

Zobacz wideo Pełna kontrastów Kolumbia. Głośno, kolorowo, a obok szaro i biednie [VLOG]

Jaki kraj jest najbardziej niebezpieczny? Według A3M Global Monitoring te kierunki powinniśmy omijać

Najniebezpieczniejsze kraje według danych A3M Global Monitoring to przede wszystkim Syria, Afganistan, Iran oraz części Pakistanu i Iraku, z wyłączeniem Kurdystanu. Wśród krajów afrykańskich do grupy najwyższego ryzyka zostały zaliczone Libia, Mali, Niger, Sudan, Burkina Faso, Somalia i Republika Środkowoafrykańska. W Ameryce Południowej powinniśmy unikać Haiti oraz części Kolumbii i Wenezueli. Jeśli chodzi o Azję Południowo-Wschodnią, to turystom zdecydowanie odradza się wizyty w Birmie ze względu na trwającą tam wojnę. Gorzej w porównaniu do rankingów z lat poprzednim wygląda oczywiście sytuacja w Izraelu i Strefie Gazy, a także w sąsiednim Libanie i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Szczególnie istotna dla Polski jest informacja, że do kategorii bardzo wysokiego ryzyka zaliczono również Ukrainę oraz część Rosji bezpośrednio przy granicy z naszym sąsiadem. Z kolei wąski pas Polski bezpośrednio graniczący z Ukrainą uznano za obszar podwyższonego ryzyka. Na szczęście większość naszego kraju znalazła się w kategorii niskiego ryzyka. A gdzie poza granicami możemy czuć się bezpiecznie, np. podczas wakacyjnych wyjazdów?

Jaki kraj na świecie jest najbardziej bezpieczny? Tylko nieliczne możemy odwiedzić bez obaw

Państwa, które zaliczono do grupy bardzo niskiego ryzyka, to Norwegia, Finlandia, Islandia, Dania, Grenlandia, Wyspy Owcze i Szwajcaria oraz Kanada. Turyści zazwyczaj mogą czuć się tam bezpiecznie, a ich zdrowie nie jest zagrożone czynnikami zewnętrznymi. Korzystnie na ich wynik wpływa też dostępna opieka medyczna, infrastruktura i transport publiczny. Do kategorii drugiej pod względem bezpieczeństwa zostały zaliczone m.in. Hiszpania, Portugalia, Grecja, Włochy, Chorwacja, Austria, Szwecja i Francja. Co ciekawe, do tego grona w tym roku dołączyły również Niemcy, Belgia i Holandia, które w 2023 roku należały do najbezpieczniejszych krajów. Spadek ten wiąże się ze wzrostem ryzyka ataków i przestępczości. Pełna mapa świata opracowana przez A3M Global Monitoring jest dostępna pod tym adresem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA