U wybrzeży popularnego wśród Polaków kurortu pojawiły się rekiny. W teren wysłano grupę badawczą

Atak rekina na człowieka w wielu przypadkach kończy się poważnymi obrażeniami, a niekiedy nawet śmiercią. Nic więc dziwnego, że zauważenie takiego drapieżnika zazwyczaj staje się źródłem paniki. Tym razem ryby dostrzeżono u wybrzeży Egiptu. Co więcej, chodzi o wyjątkowo niebezpieczne osobniki.

Wspomniany niebezpieczny drapieżnik został zauważony w okolicach Hurghady w Egipcie. Później okazało się, że w wodach pojawiły się dwa osobniki. Nagranie ukazujące jednego z nich zamieszczono nawet w mediach społecznościowych w sobotę 30 marca 2024 roku, gdzie szybko wzbudziło duże zainteresowanie. Okazuje się, że rekiny to ostronosy atlantyckie.

Zobacz wideo Rekiny w popularnych kurortach turystycznych

Jak uniknąć ataku rekina? Apel do turystów w Egipcie o zachowanie ostrożności

Według informacji opublikowanych przez Instytut Nauk o Morzu i Rybołówstwie w Hurghadzie, na które powołuje się Wirtualna Polska, jeden ze wspomnianych rekinów pływał w okolicy Carless Reef. Drugiego zaś zaobserwowano na wysokości wyspy Abu Minqar. Egypt Independent donosi natomiast, że obecność zwierząt w egipskich wodach związana jest z ich okresem godowym. Informował o tym na Facebooku nurek z Al-Dżuny i regionu Hurghady, Karim Sherif. Jednocześnie zaznaczył, że ostronosy atlantyckie składają jaja w okresie od kwietnia do lipca. Z tego względu zarówno nurkowie, jak i pływacy powinni w najbliższym czasie zachować szczególną ostrożność. Władze Egiptu poinformowały, że otrzymały zgłoszenie o drapieżnikach i w teren wysłano specjalny zespół badawczy. Choć jak dotąd nie odnaleziono rekinów, to incydentu tego nie należy ignorować, zwłaszcza biorąc pod uwagę, z jakim gatunkiem mamy do czynienia.

 

Z jaką prędkością płynie rekin? Ostronos atlantycki uznawany jest za najszybszego rekina na świecie

Ostronos atlantycki to duży drapieżnik, który w otwartych wodach oceanu osiąga do 3,8 metra długości i może ważyć nawet 545 kilogramów. Co więcej, jest niezwykle szybki. Jak informuje portal oceana.org, jego maksymalna prędkość to 74 kilometry na godzinę, co czyni go najszybszym rekinem i jedną z najszybszych ryb na świecie. Potrafią także skakać i często można zaobserwować jego wyskoki z wody na imponujące odległości, co ostronos wykorzystuje podczas polowania. Żywi się przede wszystkim rybami kostnoszkieletowymi i kalmarami, ale niekiedy jego dietę wzbogacają też inne rekiny, małe ssaki morskie, żółwie morskie, a nawet martwa materia organiczna.

Ostronosy atlantyckie mają duży zasięg geograficzny i powszechnie występują w tropikalnych i umiarkowanych szerokościach geograficznych wszystkich oceanów, ale są też znane ze swoich długodystansowych migracji. Ich pojawienie się u wybrzeży Hurghady nie powinno zatem dziwić.

Więcej o:
Copyright © Agora SA