"Perełka" Dolnego Śląska może trafić na listę UNESCO. Turyści uwielbiają to wyjątkowe miejsce

Polska może pochwalić się sporym zestawem zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najprawdopodobniej wkrótce dołączy do nich jeszcze jeden obiekt. To prawdziwa perełka z serca dolnośląskich gór. Wniosek poparły jeszcze cztery inne państwa.

Duszniki-Zdrój to urokliwe miasto w województwie dolnośląskim, znajdujące się nieopodal granicy z Czechami. Choć zamieszkuje je niecałe 5000 osób, niemal przez cały rok może cieszyć się ogromną liczbą turystów. Tak duże zainteresowanie tą miejscowością nie wynika tylko z licznych uzdrowisk i sanatoriów, ale także z powodu długiej historii przemysłu papierniczego. To właśnie tam stoi stary młyn papierniczy, który niedługo może trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zobacz wideo Halicki: Kukła Judasza na liście UNESCO to prowokacja

Co ciekawego jest w Dusznikach? Słynny młyn może trafić na listę UNESCO

Europejskie Młyny Papiernicze z ery przedindustrialnej zostały właśnie wpisane na listę informacyjną UNESCO. Oznacza to, że rozpoczęto już działania w celu uzyskania wpisu seryjnego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak podano na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wniosek o wpisanie tych obiektów na został złożony nie tylko przez Polskę. Podpisały się pod nim jeszcze cztery inne państwa, które również mogą pochwalić się zabytkowymi młynami papierniczymi:

  • Velkych Losinach w Czechach,
  • Capellade w Hiszpanii,
  • Homburg oraz Niederzwönitz w Niemczech,
  • Pescia we Włoszech.
Młyny papiernicze powstawały w Europie od średniowiecza do XIX stulecia. Do dziś przetrwało ok. 20 historycznych czerpalni papieru

- czytamy na stronie ministerstwa.

Muzeum Papiernictwa: Duszniki-Zdrój. To jedna z większych atrakcji miasta

Pod koniec XVI wieku w Dusznikach zaczął gwałtownie rozwijać się przemysł papierniczy oraz tkacki. To właśnie wtedy, w 1562 roku powstał budynek młyna papierniczego. W środku znajdowała się nie tylko manufaktura, ale także siedziba jej właścicieli, posiadający tytuł szlachecki. To właśnie dlatego wnętrze budynku jest porównywane do szlacheckiego dworku.

Po II wojnie światowej w jej wnętrzach odkryto zespół polichromii na drewnie datowanych na XVII i XVIII wiek. Jedno z malowideł przedstawia biblijną scenę kuszenia Józefa przez żonę Putyfara. Do budynku młyna papierniczego przylega drewniana suszarnia wzniesiona ok. 1749 r. oraz reprezentacyjny pawilon wejściowy z XVII wieku, z mostkiem nadwieszonym nad rzeką Bystrzycą Dusznicką

- napisano na stronie rządu. W 1968 roku w młynie otwarto Muzeum Papiernictwa, jedną z największych atrakcji miasta. Uruchomiono także czerpalnię papieru, gdzie do dziś wyrabia się papier metodami tradycyjnymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Byłeś/aś w młynie papierniczym w Dusznikach?
Więcej o:
Copyright © Agora SA