Każdego roku w sierpniu niebo zamienia się w scenę dla niezwykłego pokazu meteorów. Pojawiające się Perseidy to idealny moment dla sympatyków niecodziennych zjawisk na niebie i niepowtarzalna okazja do tego, aby na własne oczy zobaczyć wspaniały spektakl. Warto zarezerwować czas i miejsce, aby w pełni doświadczyć zdarzenia, które od wieków fascynuje ludzkość.
Perseidy to rój meteorów, który można obserwować co roku w okresie od połowy lipca do końca sierpnia. Szczyt ich aktywności przypada zazwyczaj na noc z 12 na 13 sierpnia. Perseidy są pozostałością po komecie 109P/Swift-Tuttle, która ostatni raz przechodziła w pobliżu Słońca w 1992 r. W momencie, gdy wspomniane fragmenty komety wchodzą w atmosferę ziemską z prędkością nawet do 60 km/s, spalają się, tworząc zjawisko znane jako "spadające gwiazdy". Kometa Swift-Tuttle pojawi się ponownie w 2126 r. i minie Ziemię w oddaleniu 23 milionów kilometrów.
Obserwacja Perseidów sięga co najmniej 2000 lat wstecz, a najstarsze wzmianki pochodzą z Dalekiego Wschodu. Nazwa roju meteorów pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, w którym znajduje się radiant, czyli punkt, z którego wydają się wybiegać meteory. W Europie Perseidy często nazywano "łzami św. Wawrzyńca", ze względu na datę męczeńskiej śmierci świętego przypadającą 10 sierpnia, co pokrywa się z okresem największej aktywności Perseidów.
Aby móc podziwiać to niezwykłe zjawisko, najlepiej udać się z dala od miejskich świateł, na otwarte przestrzenie, np. pola lub łąki. Idealne warunki to ciemne, bezchmurne niebo bez księżycowego blasku. Podczas maksimum roju można zaobserwować nawet kilkadziesiąt "spadających gwiazd" na godzinę. Warto pamiętać, by nie patrzeć bezpośrednio w stronę radiantu, lecz nieco obok - najjaśniejsze meteory są bowiem lepiej widoczne właśnie w tych rejonach.
W 2024 roku noc spadających gwiazd, czyli maksimum roju Perseidów, przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia. W trakcie tego widowiskowego wydarzenia astronomicznego można obserwować nawet do 100 meteorów na godzinę. W związku z tym warto wybrać się na obserwacje w miejsce z dala od miejskich świateł. Warunki do obserwacji powinny być dobre, ponieważ blask Księżyca nie będzie przeszkadzał w spektaklu. Pozostaje mieć nadzieję, że i pogoda w Polsce okaże się sprzyjająca.
Na terenie Polski odbędzie się wiele wydarzeń związanych z nocą spadających gwiazd. W miejscowości Łąka koło Pszczyny zaplanowano wspólne oglądanie Perseidów połączone z koncertem i prelekcjami na temat astronomii. Podobne wydarzenia odbędą się też w innych miejscach, m.in. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie zostaną wygaszone miejskie światła, aby umożliwić jak najlepszą widoczność zjawiska. Więcej o miejscach w Polsce, w których warto oglądać Perseidy, piszemy w tym artykule.