Koronacja króla Karola III i jego żony Camilli już lada moment. W związku z tym Pałac Buckingham opublikował wzór oficjalnego zaproszenia na ceremonię. Co oznacza grafika? Ekspert wyjaśnia.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ceremonia koronacyjna króla Karola III odbędzie się 6 maja 2023 roku. w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Wydarzenie ma trwać ponad 3 godziny i być w całości transmitowane na żywo. Pomimo tego, iż przed telewizorami będzie mógł oglądać je cały świat, to na miejscu zjawi się mniej gości niż zwykle. Na życzenie nowego władcy koronacja będzie "skromna", a na widowni zasiądzie zaledwie 2 tys. osób. Z tej okazji Pałac Buckingham zaprojektował specjalne zaproszenia, których wzór został opublikowany przez rodzinę królewską w mediach społecznościowych. Grafika jest dziełem Andrewa Jamiesona i w oryginalnej wersji została namalowana akwarelą i gwaszem.
Zaproszenie na koronację króla Karola III obfituje w ukrytą symbolikę. Największą uwagę zwraca "Zielony Człowiek umiejscowiony na samym dole.
To starożytna postać z brytyjskiego folkloru, która symbolizuje wiosnę, odrodzenie i nowe panowanie
- poinformowała rodzina królewska na Instagramie.
Grafikę większej analizie poddał dr Janusz Sibora, badacz polskiej służby zagranicznej i dziejów dyplomacji, protokołu dyplomatycznego oraz ceremoniału państwowego. Swoją uwagę skupił on na zmianie tytułu, który nieco różni się od tych, umieszczanych na zaproszeniach z poprzednich koronacji.
Uwagę zwraca - pisałem o tym przed kilkunastoma dniami - oficjalna zmiana tytułu. Wraz z królem na uroczystość zaprasza już nie "królowa-małżonka" a "królowa" Camilla
- napisał Janusz Sibora na Twitterze.
Potwierdził on, iż motyw natury ma symbolizować odrodzenie i całkowicie nowy etap. Ponadto liczba kompozycji kwiatowych bezpośrednio odnosi się do tytułu króla Karola III.
Zaproszenie zostało zaprojektowane przez heraldyków. Wykonano je z papieru ekologicznego (ok. 2200 egz.). Kompozycje kwiatowe ułożono w trzech grupach, aby były one zgodne z tytułem króla "Karol III". Liczne kwiaty i motywy roślinne mają symbolizować odrodzenie
- dodał Janusz Sibora.