Koronacja Karola III w Wielkiej Brytanii. Nowy władca wprowadził swoje zasady. Obnaży całą prawdę

Koronacja Karola III została dokładnie zaplanowana. Co wiadomo o tym historycznym wydarzeniu? Nowy władca postanowił nieco nagiąć dotychczasowe tradycje koronacyjne. Oto, czego możemy się spodziewać.

Już niebawem odbędzie się koronacja Karola III w Wielkiej Brytanii. Bez wątpienia jest to jedno z wydarzeń, na które czeka niemalże cały świat. Co na ten moment o nim wiemy? 

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Koronacja Karola III odbędzie się w tym roku. Monarcha chce skromnej ceremonii

8 września 2022 roku oczy całego świata zostały skierowane w kierunku rodziny królewskiej. Śmierć Elżbiety II zwiastowała nadejście nowego władcy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jednak oficjalna koronacja Karola III jeszcze przed nami, a odbędzie się ona dokładnie 6 maja 2023 roku. Zaplanowanie wydarzenia tej rangi wymaga wiele pracy i czasu. Na ten moment wiadomo, że ceremonię poprowadzi arcybiskup Canterbury. Król od początku zapowiadał jednak, że wydarzenie będzie skromniejsze od poprzednich, a na widowni zasiądzie jedynie 2 tysięcy osób. To dosyć istotna zmiana, biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory liczba gości oscylowała wokół 8 tysięcy. 

Król Karol III zmienia tradycje koronacyjne. Wysmaruje się olejem na oczach całego świata

Koronacja Karola III ma trwać ponad 3 godziny i być w całości transmitowana na żywo. W związku z tym pierwszy raz w historii, namaszczenie głowy monarchy konserwowym olejem zostanie pokazane w telewizji. Ten element koronacji od zawsze był owiany tajemnicą, jednak Karol III chce udowodnić, iż nie ma nic do ukrycia przed swoim ludem. Specjalnie na tę okazję stworzono przeźroczysty baldachim, który ma umożliwić kamerom uchwycenie tego wyjątkowego momentu. Podczas koronacji na głowie Karola III zostanie założona korona świętego Edwarda, ta sama, którą koronowano Henryka III w 1220 roku. Brytyjskie media poinformowały, że korona już w grudniu 2022 roku została przetransportowana z Tower of London w celu dopasowania jej do głowy nowego monarchy. Według pogłosek w orszaku królewskim nie zaplanowano miejsca dla młodszego syna Karola III i jego żony. Towarzyszyć mu będą dzieci Kate i Williama. Dzień po koronacji, 7 maja 2023, odbędzie się specjalny koncert, podczas którego wystąpi brytyjski zespół "Take That". Z nieoficjalnych informacji wynika, że występu na ceremonii odmówiły takie gwiazdy jak: Adele, Ed Sheeran, czy Elton John. Ponadto książę Harry i księżna Meghan wciąż nie potwierdzili swojej obecności na wydarzeniu

Więcej o: