Niektóre lasy już teraz oferują całą gamę grzybów, które można zbierać. Jednak powinniśmy być ostrożni, ponieważ nie wszystkie z nich są jadalne. Grzybiarze ostrzegają przed piestrzenicą kasztanowatą.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Piestrzenica kasztanowa jest nietypowym grzybem, który pojawia się na przełomie kwietnia i maja. Inaczej nazywana jest ona "babim uchem". Zazwyczaj grzyby te rosną w piaszczystych lasach sosnowych, świerkowych, na nizinach oraz terenach podgórskich, spotykane są również na zrębach i uprawach leśnych. Te okazy nie należą do typowych kapeluszowych grzybów. Ich ciemnobrązowe owocniki są nieregularnie pofałdowane. Piestrzenica kasztanowa jest silnie trującym grzybem, w którego składzie znajduje się wiele szkodliwych dla zdrowia substancji. Należy do nich gyromitryna, która powoduje uszkodzenie szpiku kostnego, wątroby, śledziony oraz nerek. Oprócz tego może doprowadzić do zaburzeń układu pokarmowego i trawiennego. Jej spożycie może sprzyjać rozwojowi nowotworów i trwale uszkodzić wzrok. Piestrzenica kasztanowa jest niezwykle podobna do popularnego grzyba smardza.
Smardze należą do grzybów objętych ochroną w Polsce. Są jadalne, ale należą do kategorii grzybów i roślin rzadkich. Ich smak jest charakterystyczny i wyjątkowy i nie wymagają one obgotowywania. Łatwo można je pomylić z piestrzenicą kasztanową. Łacińska nazwa tego grzyba jest bardzo myląca, ponieważ zawiera określenie esculenta, czyli jadalna. Surowa piestrzenica jest śmiertelnie trująca, obgotowana i suszona, bywała jadana, ale wciąż może doprowadzić do silnego zatrucia. Ten grzyb zawiera substancję lotną, która może otruć podczas obgotowywania. Owocniki smardzów przypominają plaster miodowy, a owocniki piestrzenicy są bardziej pofałdowane. Dodatkowo, kolor piestrzenicy jest ciemniejszy, zamiast beżu i brązu jej barwa przypomina bardziej bordo lub czerwień. Oprócz tego piestrzenica najczęściej jest nieco niższa i rośnie tuż przy podłożu.