W Tatrach pojawił się inwazyjny drapieżnik. Lasy Państwowe: Trudno o spotkanie z nim "oko w oko"

W Tatrach znaleziono inwazyjnego drapieżnika. Zwierzę to stanowi zagrożenie dla populacji kilku gatunków. "Park narodowy ma chronić rodzimą przyrodę, a zawsze istnieje obawa, że obcy drapieżnik może jej poważnie zagrozić" - przekazał leśnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego. O jakie zwierzę chodzi?

Leśnicy podzielili się w mediach społeczeństwo nagraniem, na którym pojawiło się truchło inwazyjnego zwierzęcia. Eksperci wyjaśniają jakie zagrożenie niesie za sobą pojawienie się tego gatunku w polskich lasach. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy wilki są zagrożeniem dla ludzi?

Inwazyjny gatunek zauważony w Tatrzańskim Parku Narodowym. Zagraża populacji kaczek i nie tylko

Leśniczy Grzegorz Bryniarski z Tatrzańskiego Parku Narodowego odkrył w rejonie Czarnego Stawu pod Rysami truchło jednota. Prawdopodobne jest, że zwierzę zginęło pod jedną z lawin. Jenot to ssak, który jest obcym gatunkiem dla tego rejonu. Choć kilkukrotnie znaleziono go na terenie Tatr oraz Podhala. 

 Nie można powiedzieć, żeby jenoty w TPN były mile widziane. Park narodowy ma chronić rodzimą przyrodę, a zawsze istnieje obawa, że obcy drapieżnik może jej poważnie zagrozić

- wyjaśnia Grzegorz Bryniarski.

Jenot pochodzi z północno-wschodniej Azja, a na terenie Europy znalazł się przez swoje cenne futro. Zwierzę szybko zaaklimatyzowało się w nowym miejscu i stworzyło zagrożenie dla lokalnej bioróżnorodności.

Duża część osobników spotykanych w Polsce na wolności to zwierzęta, którym udało się uciec z ferm oraz ich potomstwo

- tłumaczy tatrzański leśnik. 

Jakim zwierzętom może zagrażać jenot? Ssaki te przyczyniają się do spadku populacji cietrzewia, kaczek oraz innych gatunków ptactwa wodno-błotnego.

Jenota ciężko spotkać w lesie. Jest to związane z ich "skrytym" stylem życia

Jenot najczęściej zamieszkuje lasy liściaste, na których znajdują się bagienne tereny oraz zbiorniki wodne. Ten ssak z rodziny psowatych jest mniejszy od innego leśnego drapieżnika - lisa. Mierzy od 49 do 70 centymetrów, a długość jego ogona wynosi 13-20 centymetrów. Waży od 5,5 do nawet dziewięciu kilogramów. Ma puszyste szare futro z ciemnymi pręgami na grzbiecie. Po bokach głowy odstają mu pasma włosów tzw. bokobrody, a na pysku ma czarną plamę obejmująca oczy, policzki oraz bokobrody. Charakteryzuje go skłonność do dalekich wędrówek. Choć jenot jest gatunkiem inwazyjnym, to nie konkuruje o pokarm z takimi zwierzętami jak lis czy borsuk. Mimo to zagraża mieszkającemu w Polsce ptactwu. 

Wiedzie nocny tryb życia i odbywa krótki sen zimowy, dlatego trudno o spotkanie z nim 'oko w oko

- informują leśnicy. 

Co jeszcze warto wiedzieć o jenotach? Prowadzą skryty tryb życia i żerują głównie w nocy, natomiast w ciągu dnia chowają się w szczelinach skalnych, norach oraz dziuplach. Po raz pierwszy jego występowanie w Polsce zanotowano w 1955 roku w Puszczy Białowieskiej. 

Więcej o: