Najdłuższy dzień, oraz najkrótsza noc w roku, czyli Noc Kupały. Przesilenie letnie wiąże się od wieków z różnymi obrzędami słowiańskimi. Było to jedno z głównych świąt ludowych Słowian wschodnich, które zbiegało się z chrześcijańskim świętem Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Noc świętojańska związana jest przede wszystkim z przywitaniem lata, gdzie życie powraca na ziemię. Związana jest ona z pewnymi obrzędami. Święto to wywodzi się z pogańskich obrzędów Słowian. Według starych wierzeń ta Noc Kupały jest niebezpieczna, bowiem złe moce próbują zdobyć się na władzę, a ludzie próbują im w tym przeszkodzić. Aby to zrobić, rozpalano święty ogień w pobliżu płynącej wody, który miał być święty i przeganiać złe moce oraz czarownice. Samo rozpalanie ognia miało charakter rytualny. Wykorzystywano do tego koło, którym następnie kręcono tak szybko, aż powstaną iskry. Następnie toczono koło do przygotowanego wcześniej stosu, i w ten oto sposób rozpalano ogromne ognisko, do którego wrzucano zioła, które według tradycji miały moce uzdrawiające i oczyszczające. Podczas zabawy, która trwała do białego rana, przeprowadzano różne wróżby i inne obrzędy związane z tym świętem.
Noc kupały wiązała się z całą masą wydarzeń, które miały zapewnić ludności pomyślność, zdrowie oraz szczęście na kolejne lata. Do takich rytuałów należały skoki nad ogniskiem, które miały odpędzić złe moce, chronić przed nimi a dodatkowo zapewnić płodność i urodzaj. Dla dziewcząt, szczególnie ważna była wróżba, która polegała na puszczaniu wianków na wodę przez panny na wydanie, a wyłowienie tychże wianków miało wróżyć szybkie zamążpójście. Jeżeli jednak wianek utonął, lub spłonął, panna nie miała szans na małżeństwo, lub była skazana na ciężką chorobę. Kolejnym zwyczajem związanym z najkrótszą nocą w roku, było poszukiwanie kwiatu paproci. Dawniej wierzono, że kwitną one tylko i wyłącznie w noc świętojańską a znalezienie takiego kwiatu nie było łatwe, gdyż przeszkadzały im w tym złe duchy. Osoba, która znajdywała zakwitniętą paproć, miała mieć dużo szczęścia i bogactwa. W tym roku noc kupały przypada z nocy z 23 na 24 czerwca.
Może Ci się też spodobać:
- Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Dla katolików udział w uroczystych procesjach to jedynie początek
- Czy w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy? Unikniesz niespodzianek w długi weekend
- Dywany kwiatowe na Boże Ciało. Niedaleko Uniejowa spędzisz czerwcówkę w otoczeniu dobrodziejstw Matki Natury