Czy w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy? Unikniesz niespodzianek w długi weekend

Czy w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy? Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co dla wielu osób oznacza czerwcowy długi weekend. Jak to jednak wygląda w przypadku sklepów? Warto zainteresować się tym już teraz i odpowiednio zaplanować zakupy przed wypoczynkiem.

Boże Ciało jest świętem kościelnym, które zawsze wypada w czwartek. Oznacza to, że jest ono świetną okazją do urządzenia sobie długiego weekendu. Wystarczy odpowiednio zaplanować swoje dni urlopowe. Warto jednak pamiętać, że nie dla wszystkich będzie to dzień wolny.

Zobacz wideo Kiedy spadną ceny żywności w Polsce?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy? Dobra wiadomość dla urlopowiczów

Boże Ciało 2023 wypada w czwartek 8 czerwca, czyli już jutro. Jak zostało to wspomniane powyżej, dzień ten jest ustawowo wolno od pracy. Oznacza to, że w tym dniu nieczynna będzie także większość urzędów i sklepów. Jak to jednak jest z piątkiem po Bożym Ciele? Wiele osób w tym dniu będzie miało wolne, ciesząc się 4-dniowym długim weekendem. Pamiętajmy jednak, że jest to możliwe wyłącznie dzięki wykorzystaniu w piątek 9 czerwca dnia urlopowego z przysługującej nam puli dni wolnych i dzień ten nie jest ustawowo wolny od pracy. Nawet jeśli pojedynczym pracownikom supermarketów udało się w tym dniu skorzystać z urlopu, nie wpływa to raczej znacząco na funkcjonowanie całego obiektu. Inaczej mówiąc, większość sklepów należących do dużych sieci będzie czynna 9 czerwca w standardowych godzinach otwarcia w piątek. Czasami nawet godziny te mogą być wydłużone. W końcu punktom sprzedaży też zależy na zarobku, a chętnych na uzupełnienie zapasów żywności i nie tylko na pewno nie będzie brakować. Zakupy zrobimy również normalnie w sobotę 10 czerwca.

Wyjątek od tego stanowić mogą niewielkie punkty sprzedażowe, np. sklepiki osiedlowe. Kwestię tę trzeba jednak sprawdzać indywidualnie, a jeśli okażą się zamknięte, alternatyw i tak nie powinno nam brakować. Warto dodać w tym miejscu, że zarówno w czwartek, jak i piątek powinna kursować większość linii komunikacji miejskiej, choć ich rozkład może być zmieniony w zależności od miasta.

Niedziele handlowe 2023. Kiedy zrobimy zakupy w weekend?

Choć zakupy po Bożym Ciele zrobimy normalnie w piątek i sobotę, to nadchodząca niedziela nie jest niestety niedzielą handlową. Najbliższy termin, gdy będziemy mogli wybrać się na zakupy w niedzielę to 25 czerwca. Niedziela handlowa w 2023 przypada także 27 sierpnia. W okresie świąt bożego narodzenia czekają nas natomiast aż dwie niedziele handlowe: 17 grudnia oraz 24 grudnia.

Może cię też zainteresować:

- Polacy po majówce marzą o kolejnym urlopie. Wypoczynek już niedługo. Za ile dni są wakacje 2023?
- Numery naklejane na owocach to ważna informacja dla kupujących. O tym powinien wiedzieć każdy
- Zamówiła frytki. Kiedy zobaczyła cenę, nie mogła uwierzyć. "Cena jak za obiad dla dwóch osób"

Więcej o: