Leśnicy zdradzają, jak chronić się przed komarami. Te porady przydadzą się podczas wędrówek po lesie

Ukąszenie komarów często objawia się nieprzyjemnym swędzeniem, a ich pobyt w mieszkaniu charakteryzuje się ciągłym bzyczeniem. Lato to czas, w którym jest najwięcej tych uciążliwych owadów. Okazuje się, że są jednak sposoby, aby je odstraszyć i ochronić się przed ukąszeniami.

Komary są utrapieniem dla wielu osób. Ich ukąszenie wywołuje swędzenie, jakby tego było mało zawsze znajdą sposób, by dostać się do sypialni i bzyczeć nad uchem kiedy my próbujemy zasnąć. Okazuje się, jednak że istnieją sposoby, aby pozbyć się tego nieznośnego problemu. 

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W Polsce żyje wiele gatunków komarów. Istnieją sposoby, na zmniejszenie objawów po ukąszeniu

W Polsce można wyróżnić aż 47 gatunków komara, z czego 36 żywi się ludzką krwią. Potrzeba wiedzy i wprawy, by móc rozpoznać poszczególne osobniki, ale zazwyczaj atakuje nas komar kłujący. Jest on najbardziej pospolitym w naszym kraju przedstawicielem tego rodzaju. Ludzki organizm może różnie reagować na ukąszenie tych owadów. Ślina nieznośnych "krwiopijców" zawiera w sobie substancje przeciwzakrzepowe, które mogą powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo przy okazji ukąszenia owady mogą zaaplikować cały arsenał bakterii i wirusów. Z powodu tak wielu chorób, które mogą wywołać te owady, nie można lekceważyć żadnych niepokojących objawów pojawiających się po ugryzieniu czy ukłuciu. W większości przypadków w zwalczeniu infekcji pomaga antybiotykoterapia. Jeśli natomiast chodzi o zwykły świąd po ukąszeniu, możemy go zmniejszyć za pomocą okładów z lodu, rumianku, zsiadłego mleka lub śmietany. Jak donoszą Lasy Państwowe, skutki reakcji można też zmniejszyć dzięki wapnu. Przypominamy, że miejsca ukąszenia nie powinno się drapać, a jeśli mamy do czynienia z pieczeniem, ulgę przyniosą okłady z octu jabłkowego, soku z cytryny lub amoniaku

Jak zabezpieczyć się przed komarami? Lasy Państwowe mają kilka rad

Jak natomiast zabezpieczyć się przed ugryzieniami i ukłuciami, zamiast niwelować ich skutki? Najważniejszą rzeczą jest odpowiedni ubiór. Podczas leśnych wędrówek powinniśmy zamienić szorty i koszulki z krótkim rękawem na długie spodnie i bluzy. Świetnie sprawdzi się również nakrycie głowy zasłaniające czoło. Nogawki i rękawy powinny być luźne. Ważne, żeby ubrania miały jasny kolor, gdyż na takiej odzieży łatwiej zauważyć owady. Dodatkowo komary mają bardzo wyczulony węch, dlatego warto zrezygnować ze słodkopachnących kosmetyków. Zaopatrzyć można się w sklepowe środki odstraszające owady, ponieważ działają one często nie tylko na komary, ale również na meszki i kuczmany, jak i na owady bąkowate. W walce z komarami skuteczna może się okazać wanilia, nawet taka w formie olejku do ciasta. Oprócz tego sprawdzą się czosnek, olejek lawendowy i eukaliptusowy, bazylia, goździki, mięta i tymianek. Warto również regularnie przyjmować witaminę B1, która przedostaje się do potu i odstrasza owady.

Więcej o: