W przyrodzie bardzo rzadko można natknąć się na jadowite ssaki. Okazuje się jednak, że polskie lasy kryją w sobie naprawdę sporo tajemnic. Jak donoszą Lasy Państwowe, w naszych lasach można znaleźć, aż trzy jadowite ssaki.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jednym z jadowitych ssaków, które można znaleźć w Polsce, jest ryjówka aksamitna. Jej występowanie zostało udokumentowane na terenie Nadleśnictwa Piwniczna. Jest to niewielki gryzoń, który osiąga zazwyczaj do ośmiu centymetrów długości. Futerko ryjówki aksamitnej ma ciemną barwę, która w zależności od pory roku może przybierać kolor od brunatnego, aż po czarny. Ten gryzoń ma niewielkie uszy oraz wydłużony pyszczek. Z wyglądu nico przypomina znaną wszystkim mysz. W naszym kraju występuje dość licznie. Ryjówki aksamitne zawierają w swojej ślinie toksyny, które powodują uszkodzenie czerwonych krwinek żab z rodzaju Pelophylax. Dzięki temu te niewielkie ssaki są w stanie upolować o wiele większą i silniejszą od siebie ofiarę. Jest to kluczowa umiejętność, gdyż ryjówki są bardzo żarłoczne. Swoje posiłki spożywają mniej więcej co dwie, trzy godziny. Jak się okazuje, dziesięciogodzinna przerwa między posiłkami może być dla nich śmiertelna.
Wizja tego, że w naszych lasach żyją jadowite zwierzęta, może sprawić, że niejedna osoba będzie bała się wejść do lasu. Jednak nie ma żadnych powodów do jakichkolwiek obaw. Wszelkie jadowite ssaki, które występują na terenie Polski, są zbyt małe, by zrobić krzywdę człowiekowi. Gdyby jednak z jakiegoś powodu ryjówka zdecydowała się ugryźć człowieka, dawka jadu, który produkuje, byłaby stanowczo zbyt mała, by stać się realnym zagrożeniem. Nie oznacza to, jednak, że powinniśmy ją lekceważyć. Podczas spacerów z naszymi zwierzakami, powinniśmy uważać, by nie zaczepiały one żadnych niewielkich zwierząt. Ryjówka może stać się agresywna jeśli jest zaniepokojona. Jej ukąszenie może objawiać się reakcją alergiczną, opuchlizną, swędzeniem i bólem. Im mniejsze zwierzę, tym większe mogą być konsekwencje ugryzienia. Oprócz ryjówki aksamitnej jadowitymi ssakami w Polsce są również rzęsorek rzeczek lub rzęsorek mniejszy.