Kalendarz pyleń 2023. Co pyli we wrześniu? Nie tylko rośliny będą uprzykrzać życie alergikom

Co pyli w tym miesiącu? To pytanie zadają sobie alergicy, którym pyłki dają się we znaki. Wrzesień nie jest najintensywniejszym okresem pylenia. Nie oznacza to jednak, że uwolnimy się od kataru i chusteczek. Podpowiadamy, jakie rośliny pylą w tym miesiącu.

Najintensywniejszy okres pylenia jest już za nami. Nie oznacza to jednak, że alergicy mogą odetchnąć z ulgą. Podpowiadamy, co pyli we wrześniu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Co teraz pyli - wrzesień? Alergicy nie mogą jeszcze odetchnąć z ulgą. Pokrzywa i ambrozja będą wdawać się we znaki

Wrzesień nie jest miesiącem wolnym od pyłków. Należy jednak zaznaczyć, że to okres kiedy ich stężenie zaczyna spadać. Duży wpływ na samopoczucie alergików ma także pogoda. Pyłki unoszące się w powietrzu mogą być szczególne dokuczliwie w wietrzne i słoneczne dni, natomiast deszczowe okresy będą bardziej znośne dla osób uczulonych na pyłki. We wrześniu w dalszym ciągu pylą trawy oraz babka. Dla osób uczulonych na pokrzywę czy komosę również nie mamy dobrych wieści. Obie rośliny zakończą pylenie dopiero z końcem września. Natomiast bylica będzie dokuczać przez cały wrzesień. Z kolei ambrozja pyli aż do połowy października, przy czym pierwsze dwa tygodnie trwającego właśnie miesiąca będą najintensywniejszym okresem pylenia tej rośliny. 

Co teraz pyli? Nie tylko rośliny mogą uprzykrzyć nam życie. Alternaria nie ma litości

Wrzesień nie jest łaskawy także dla osób uczulonych na pleśń. To właśnie w tym miesiącu obserwowane jest wysokie stężenie zarodników dwóch najpopularniejszych odmian: cladosporium i alternarii. Jak długo będą pylić? Przez cały wrzesień czeka nas intensywny okres pylenia, natomiast w październiku i listopadzie będzie ono na niskim poziomie. Po czym rozpoznać objawy alergii? Większość osób, które się z nią zmagają, odczuwają takie objawy jak:

  • łzawienie oczu,
  • katar sienny,
  • zaczerwienienie oczy.

Trzeba jednak pamiętać, że czasem symptomy alergii mogą być inne i objawiać się poprzez problemy układu oddechowego czy pokarmowego, a niekiedy także zmiany skórne.
Warto także zaznaczyć, że wrzesień to czas, w którym zaczynamy więcej czasu spędzać w naszych mieszkaniach, dlatego należy zadbać o czystość oraz porządek w pokojach. Wielu alergików nie tylko cierpi przez pyłki roślin czy pleśń, ale też kurz oraz roztocza. Warto pamiętać, że podczas wietrzenia mieszkania wlatują do niego pyłki. To wszystko sprawia, że alergicy powinny przykładać dużą uwagę do czystości, aby uniknąć nasilenia się objawów alergii. 

Więcej o: