Wybory 2023. Jak głosować? Tak łatwo możesz sprawdzić, czy jesteś na liście wyborców

Zbliża się ważna data: 15 października. Wybory parlamentarne, które odbędą się w tym dniu, pozwolą nam wpłynąć na polską politykę w najbliższych latach. Wybory poza miejscem zameldowania są w tym przypadku możliwe, ale trzeba spełnić warunki. Wyjaśniamy też, jak sprawdzić Centralny Rejestr Wyborców.

W dniu zbliżających się wyborów parlamentarnych z różnych powodów możemy przebywać poza miejscem zameldowania. Na szczęście nie odbiera nam to możliwości głosowania, o ile w terminie podejmiemy odpowiednie kroki. Centralny Rejestr Wyborców warto też sprawdzić, aby mieć po prostu pewność, że w komisji wyborczej nie spotkają nas żadne formalne problemy.

Zobacz wideo Co po wyborach będzie największym wyzwaniem dla nowego rządu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy rejestr wyborców ma moje dane? Centralny Rejestr Wyborców sprawdzisz przez mObywatel gov.pl

Centralny Rejestr Wyborców (CRW) obowiązuje od 4 sierpnia i zastąpił on lokalne rejestry wyborców prowadzone w każdej z 2,5 tysiąca gmin. Osoby, które na stałe zamieszkują na obszarze danej gminy, są tam zameldowane i przysługuje im czynne prawo wyborcze, do rejestru wyborców są wpisywane z urzędu. W takich przypadkach nie musimy przed głosowaniem podejmować dodatkowych kroków, ale oczywiście wciąż możemy sprawdzić nasze dane w CRW. W tym celu należy wejść na stronę mObywatel.gov.pl, gdzie zalogujemy się przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Możemy również skorzystać bezpośrednio z aplikacji mObywatel. Następnie w sekcji "Twoje dane" wybieramy opcję "Centralny Rejestr Wyborców" i zamawiamy dane z rejestru, które później otrzymamy na skrzynkę ePUAP. Możemy także złożyć wniosek o udostępnienie tych danych w urzędzie gminy osobiście lub pocztowo. W drugim przypadku należy jednak zrobić to najpóźniej do 10 października.

Wybory poza miejscem zamieszkania. Okręgi wyborcze 2023, skąd wiadomo, do którego należysz?

Sprawdzeniem CRW mogą być zainteresowane szczególnie osoby, które na stałe mieszkają na obszarze danej gminy, ale nie są w niej zameldowane. Dotyczy to również sytuacji, gdy mieszkamy w gminie zameldowania, ale pod innym adresem. W obu przypadkach dopisanie do rejestru wyborców z uwzględnieniem odpowiedniej komisji wyborczej nastąpi dopiero po złożeniu wniosku. Z jednorazowej zmiany miejsca głosowania mogą skorzystać też osoby, które w dniu wyborów będą przebywać np. u rodziny w innym mieście. Tutaj ponownie posłuży nam strona gov.pl lub aplikacja mObywatel. Tym razem jednak należy wybrać usługę "Zmień miejsce głosowania". Możliwe jest też zgłoszenie się osobiście do urzędu. Co ważne, musimy przy tym pamiętać, że czas na dopełnienie formalności mamy do 12 października. W jednym z naszych poprzednich artykułów wyjaśnialiśmy także, jak głosować za granicą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.